İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

OTİZMDE TUVALET EĞİTİMİ ÜZERİNE

Last updated on 07/07/2020

 

  1. Otizm spektrum bozukluğu hakkında
  2. Dünyaca ünlü bir otistiğin gözünden
  3. Otizm‘de Tuvalet eğitimine dair 7 önemli strateji
Otizm farkındalık sembolü – Konu Otizmde Tuvalet Eğitimi

Otizm spektrum bozukluğu hakkında

Otizmde Tuvalet Eğitimi konusu, otizm spektrum bozukluğu ile ilgili sıklıkla karşılaştığımız sorunların başında gelmektedir.Özellikle de sosyal ve sözlü iletişim kuramayan otizm teşhisi almış çocuklarımız için Otizmde tuvalet eğitimi daha da çetrefilli bir hal almaktadır.

Dünyaca ünlü bir otistiğin gözünden

Makalelerimiz de sık sık Temple Grandin’den örnekler vermeye çalışıyoruz, çünkü otizmin anlaşılmasına büyük katkısı olan ve dünyaya yön veren ilk 10 insan arasında gösterilen ve kendisi de bir otistik olan Temple Grandin görselliğin otistik bireylerin algısında ne denli önemli olduğunu sürekli ifade etmektedir.

İlerleyen günlerde bu hususu daha detaylı inceleyeceğimizi belirterek tuvalet eğitiminde görselliğin önemine Rochester Üniversitesi‘nden uzman psikologlar Courtney Aponte ve Daniel Mruzek’in araştırmaları ışığında değinmek istiyoruz.

Otistik çocuklar, günlük yaşam rutinlerini bozacak değişikliklere pek olumlu yaklaşmamaktadırlar. Bu durum bez bağlanması alışkanlığını da kapsamaktadır. Zaten sözlü iletişimde sıkıntı yaşayan yavrularımıza tuvalet alışkanlığı kazandırmak daha da zorlaşmaktadır. Bu gibi durumlarda yavrularımızın tuvalet alışkanlığına karşı kaygıları da artmaktadır. Autismspeaks, tuvalet eğitimi verilmesi sırasında uygulanabilecek  7 önemli stratejiyi şöyle ifade etmektedir ;

Otizmde tuvalet eğitimi

Otizmde tuvalet eğitimine dair 7 önemli strateji

  1. Net ve basit resimler eşliğinde anlaşılır bir dil kullanın. Örneğin; uzun, komplike cümleler yerine ‘tuvalet zamanı’ gibi kısa, anlaşılır ve sempatik ifadeler kullanın.

  2. İç çamaşırı giydirmeyi geciktirmeyin. Günümüz çocuk bezleri o kadar kalitelidirler ki bazen çocuklar altlarını ıslattıklarını dahi farketmezler. Çocuğunuza iç çamaşırı giydirdiğiniz taktirde ıslaklık onu rahatsız edecek ve tuvalet alışkanlığı edinmesini hızlandıracaktır.
  3. Çocuğunuz altını ıslattığında aşırı tepkiler vermedengereken temizliği yapıp kısaca bir dahaki sefere tuvalete gitmesinin sizi memnun edeceğini belirterek konuyu kapatın.
  4. Başarıyı vakit geçirmeden ödüllendirin. Başarılı davranıştan hemen sonra verilen ödül davranışı kuvvetlendirmektedir. Görselliğin ne kadar önemli olduğuna yukarıda değinmiştik. Örneğin; tuvalet resminin yanına çocuğunuzun çok sevdiği bir oyuncağın resmini koyarak ve bunu da bir ok işaretiyle göstererek ve tuvaleti kullandıktan sonra ödül olarak resimdeki oyuncağı vermeniz davranışı pekiştirecektir. Burada önemli olan husus, başlarda en küçük başarıyı bile ödüllendirmenizdir. Tek bir damlasını bile tuvalete yetiştirse bu hemen ödüllendirilmelidir.
  5. Ödül iletişim aracı olarak kullanılmalıdır. Örneğin; çocuğunuz ‘’eğer çişini tuvalete yaparsan sana oyuncak araba alacağım’’ cümlesini anlamayabilir. Bu durumda çocuğunuzun başarı ve ödül potansiyelini arttırmalısınız. Evde olduğunuz bir gün çocuğunuzun sıvı tüketimini arttırın, bu durum tuvalete gitme olasılığını arttıracaktır ve yukarıda belirttiğimiz gibi başarıyla tuvalete yetiştirilen tek bir damlayı bile hemen ödüllendirin. Tabi ki birçok zorlukla karşılaşma ihtimaliniz yüksek olacaktır; ancak motivasyonunuzu bozmadan altını ıslatmaları ve başarıları bir kaç gün süreyle not ederek tuvalet ihtiyacı periyodunu belirleyin, böylece hareket alanınızı genişletin. Bir kez daha ifade etmekte fayda gördüğümüz husus , ödül başarıdan hemen sonra gelmelidir ki çocuğunuz ödülü ne için aldığını kavrayabilsin.
  6. Sözlü iletişim sağlayamayan çocuğunuzu iletişime teşvik edin. Çocuğunuzun davranışlarına dikkat edin. Bazı davranışlar tuvalet ihtiyacının geldiği işareti olabilir. Mesela çocuğunuz tuvalet kapısına bakabilir, kemeriyle oynayabilir veya telefona bir klozet resmi yükleyerek onu işaret etmesi sağlanabilir. Burada önemli olan husus çocuğunuzun dolu bir idrar torbasının nasıl bir his olduğunu anlayarak bazı işaretlerle bunu size anlatabilmesidir. İdrar torbasını boşaltmanın vermiş olduğu rahatlık doğası itibariyle bir ödül de olacaktır. Aile, bakıcı ve terapistler, çocuğun tuvaletini yapmadan hemen öncesindeki davranışlarına dikkat etmelidirler.
  7. İhtiyaç duyulması durumunda muhakkak profesyonel yardımı alınmalıdır. Vaktinde yapılan müdahaleler sonuç almanızı hızlandıracak ve kolaylaştıracaktır.

OTİZM HAKKINDA DETAYLI MAKALEMİZ

 

Otizm ve diğer konularda Detaylı bilgi ve tavsiye için derinçocuk rehabilitasyon ve özel eğitim merkezi ile ücretsiz iletişime geçebilirsiniz.

Sevgilerle…

otizm 4 yaş üstü konuşma

otizm nedir

bebekler ve otizm

 

40.997528.850556

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

Canlı Destek