İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Otizm teşhisi konmuş bir çocuğun 4 yaşından sonra konuşmayı öğrenmesi mümkün mü ?

OTİZMDE KONUŞMA, 2 YAŞ, 3 YAŞ, 4 YAŞ OTİSTİK ÇOCUKLARIN KONUŞMAYI ÖĞRENMESİ MÜMKÜN MÜ?

Otizmli çocuklar ve bebeklerde 2 yaş, 3 yaş, 4 yaş sonrası konuşma mümkün mü? sorusu aileler tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Bu konuda ”otizmli çocuğun spektrumdaki derecesi ” yani hafif,orta ya da ağır otizm olması ile ilgili olsa da okul öncesi yaşlarda ki çocuklarda çok ciddi ilerlemeler kaydedilerek yoğun aba davranış terapileri ile sıklıkla konuşma sağlanabilmekte ve davranışlarda olumlu anlamda mesafe alınabilmektedir.

OTİZMLİ ÇOCUKLARIN KONUŞMAYI ÖĞRENMESİ MÜMKÜN MÜ?

Otistik çocuklarda konuşma konusu hakkında daha detaylı bilgi vermeden önce otizmli her çocuğun kendilerine özgü yapılarının olduğunu ve bu nedenle uygulanan stratejilerin hepsinde aynı sonucu vermeyeceğinin bilinmesi gerekmektedir. Otizmli her çocuğun iletişim kurmayı öğrenmesine rağmen bunun her zaman sözlü olmayabileceği, görselliği de kullanarak yaşamlarını iyi bir şekilde devam ettirebilen otistik bireylerin olduğunu unutmamak gerekir. Duke Üniversitesi Otizm Merkezi Başkanı Geri Dawson ve Klinik Psikolog Lauren Elder tarafından kaleme alınan makalede Otizm teşhisi konan çocukların 4 yaşından sonra da konuşmayı öğrenebilecekleri ifade edilmektedir.

Otizmli çocukların iletişim kurmalarını sağlayabilecek 7 strateji aşağıda maddeler halinde sıralanmıştır.

  1. Çocuğunuzu oyun ve sosyal etkileşime teşvik edin.

Çocuklar oyunlarla öğrenmektedirler ve bu dil öğrenimini de kapsamaktadır. Karşılıklı etkileşim halinde gerçekleştirilen oyun aktiviteleri siz ve çocuğunuzun iletişim kurabilmesi için keyifli fırsatlar sunacaktır. Çocuğunuzun keyif alacağı oyunlar geliştirerek sosyal iletişim fırsatları sunabilirsiniz. Örneğin şarkı söyleyip, tekerleme oynayabilirsiniz. Oyun sırasında çocuğunuzun karşısına geçerek göz seviyesinde pozisyon alın, bu pozisyon çocuğunuzun sizi görmesini ve duymasını kolaylaştıracaktır.

  1. Çocuğunuzu taklit edin.

Çocuğunuzun çıkardığı sesleri ve oyun davranışlarını tekrar etmeniz onu daha fazla ses çıkarması ve iletişime geçmesi için cesaretlendirecektir. Çocuğunuzda bu sayede sizi taklit edecektir. Örneğin çocuğunuz, oyuncak arabasını sürdüğünde siz de aynısını yapın, veya arabasını bir yere çarpıştırdığında siz de aynısını yapın; ancak arabasını fırlattığında bunu tekrar etmeyin.

  1. Sözlü olmayan iletişime de odaklanın.

Hareketler ve göz teması dil için birer temeldir. İletişim kurarken hem vücudunuzu hem de sesinizi kullanın; ancak vücut ile ses birbirlerini eş zamanlı tamamlamalıdır. Örneğin elinizle işaret ederek bak demelisiniz veya evet derken kafanızı aşağı hareket ettirin. Çocuğunuzun hareketlerine alkışlayarak, el açarak veya kollarına uzanarak karşılık verin. Eğer bir oyuncağa bakıyorsa veya işaret ediyorsa hemen ona uzatın.

  1. Çocuğunuzun konuşması için süre tanıyın.

Acele etmeyin, çocuğunuzun konuşması için ona biraz süre tanıyın, hemen onu tamamlamak yerine umutlu bir şekilde bakarak motivasyonunu arttırın. Eğer herhangi bir ses çıkarır veya hareket yaparsa hemen karşılık verin. Bu, iletişim kurması için onu cesaretlendirecektir.

  1. Dilinizi basitleştirin.

Bunu yapmanız çocuğunuzun sizi anlamasını kolaylaştıracak ve söylediklerinizi tekrar etmesine de yardımcı olacaktır. Eğer çocuğunuz hiç konuşmuyorsa, cümleler yerine sadece kelimelerle iletişim kurmaya çalışın. Çocuğunuz bazı kelimeleri konuşabiliyorsa kelime öbekleri ile konuşun, örneğin topu at, kapıyı aç vb.

  1. Çocuğunuzun ilgisini takip edin. 

Çocuğunuzun konsantrasyonunu bozmak yerine, onu kelimelerle takip edebilirsiniz. Örneğin oyuncak arabasını aldığında siz de araba diyerek onu kelimelerle destekleyin. Bu onun kelime-obje bağlantısını kurmasını sağlayacaktır.

  1. İletişimi görsellerle destekleyin.

Teknolojik yenilik ve görsel destek bazen konuşmanın önüne geçebilmektedir. Örneğin dokunmatik ekranlarda resimlere dokunarak kelime üreterek istek ve düşüncelerini ifade edebilecektir.

Otizm spektrum bozukluğu ve abauda davranış terapileri ile birlikte disleksi, dikkat eksikliği dehb, duyu bütünleme terapileri, asperger gibi konularda bilgi alabileceğiniz iletişim numaralarından bizlere ulaşabilirsiniz.

Sevgilerle…

Sayfa başı ↑

ANA SAYFA

Yorumlar kapatıldı.

Call Now ButtonCanlı Destek
%d blogcu bunu beğendi: