İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Otizm tedavisi, alternatif terapi ve tedavi yöntemleri

OTİZM TEDAVİSİ, BİTKİSEL VE ALTERNATİF TEDAVİ ÇALIŞMALARI


Otizm spektrum bozukluğu gibi hastalığı olan birçok kişi, etkinliği kanıtlanmış ve dünyada resmi müfredatta kullanılan Aba(Uda) davranış terapileri yanında alternatif tedavileri de birlikte kullanmayı düşünür ancak bunların etkinliği ve güvenliği yeterince araştırılmamıştır. Otistik çocukların ebeveynleri ve bu durumu olan yetişkinler, herhangi bir takviye almadan veya alternatif yöntemler denemeden önce bir doktora danışmalıdır. Yine de otizmde alternatif tedaviler üzerine yapılan çalışmaları, B6 ve magnezyum takviyeleri ; Kazeinsiz ve glütensiz diyetler ; Müzik terapisi ; Omega 3 takviyesi ; Duyusal terapiler ve İşitsel entegrasyon eğitimi gibi konularda merak edilenleri aileler için derledik.


İçindekiler


OTİZMDE ALTERNATİF TEDAVİLER ÜZERİNE YAPILAN ÇALIŞMALAR

Nörotransmiterler olarak hareket edebilen amino asitler, OSB’li kişilerin serotonin seviyelerini düzenlemeye yardımcı olabilir. Taurin görsel öğrenmeyi geliştirebilir ve L-Carnosine, otizm1 olan insanlar için tekrarlayan sözlü alışkanlıklara yardımcı olabilir .


Şelasyon ile ağır metal temizliği

Kökeni tersane işçilerinin maruz kaldığı kurşun arsenik ve kadmiyum gibi bazı ağır metalleri vücuttan uzaklaştırmaya yarayan ilaçların kullanılması fikriyle ortaya çıkmıştır. Ancak özellikle destekler nitelikte çok sayıda araştırma olsa da, ağır metal birikmesinden kaynaklanıp kaynaklanmadığı hala tartışmalı olan otizm gibi bir konuda zararlı etkileri birçok araştırmada ortaya konmuştur. Bundan dolayı yöntem çok tartışmalı bir durumdadır.


İşitsel entegrasyon eğitimi (AIT)

İşitsel işleme eksikliklerini ve konsantrasyonu iyileştirmeye yardımcı olabilir. Fonksiyon 1geliştirmek için elektronik olarak değiştirilmiş müzik, ses veya sesleri dinlemeyi içerir . Bu, dinleme veya odaklanma konusunda sorun yaşayan OSB’li kişiler için faydalı olabilir.


B6 / Magnezyum takviyeleri

20 yılı aşkın süredir otizm için popüler bir tamamlayıcı tedavi olmuştur. Araştırma çalışmaları, kullanımları ile semptomlarda hafif iyileşme bildirmiştir 2 .

Otizmli kişilerin dikkat dağınıklığına neden olabilecek, stres yaratabilecek ve sosyal ve akademik performansı olumsuz yönde etkileyebilecek sesleri görüntülemesine yardımcı olmak için özel olarak “ses yatıştırıcı” olarak geliştirilmiş ses parçaları yüklü bir MP3 oynatıcıdır. Parçalar iki tür sesi birleştirir: doğa seslerinin canlı kayıtları ve beyaz gürültü. Düşük seviyelerde insanlar sohbet edebilir ve etkileşim kurabilir. Daha yüksek ses seviyesinde, parçalar duyusal aşırı yüklenmeyi azaltmak için sesleri ve gürültüyü kapatabilir.


Kazeinsiz ve glütensiz diyetler 4

Kazeinsiz ve glütensiz diğer diyet değişiklikleri, eşlik eden bir durumun davranışını veya gastro intestinal semptomlarını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Otizm ile yaşayan ailelerin en az yarısı bunu alternatif bir terapi olarak deniyor, ancak çoğu araştırma bunun geçerli ve yararlı bir tedavi seçeneği olduğunu gösteriyor. Bir çocuğun veya yetişkinin beslenme ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlamak için yeme alışkanlıklarında büyük değişiklikler yaparken bir beslenme uzmanı veya diyetisyenle çalışmak önemlidir. Diyetteki değişikliklerle birlikte semptomların değişip değişmediğini belirlemek için bir plan yapın ve değişikliklerin çabaya değip değmeyeceğini objektif olarak gözlemlemeleri için öğretmenleri işe alın. Bir gelişme, yüksek şeker ve yağ içeren işlenmiş gıdaların tüketimini azaltmak ve meyve ve sebze gibi daha fazla bütün gıdaları tüketmek olabilir.


Dimetil glisin (DMG) ve trimetil glisin (TMG)

Bazen otizmi tedavi etmek için önerilen besin takviyeleridir. Bazı küçük çalışmalar, plasebo 3 ile karşılaştırıldığında hiçbir etki bulamadı .


Melatonin takviyeleri

Otizmli çocuklarda uyku bozukluğunu azaltmaya yardımcı olabilir. Kötü uyku, tekrarlayan davranış ve sosyal problemler gibi semptomları kötüleştirir.


Müzik terapisi

Bazı çalışmalara göre, diğer eğitim ve terapi müdahaleleri ile eşleştirildiğinde otizmli insanlar için sosyal ve iletişim becerilerini geliştirmeye yardımcı olabilir


Omega-3 yağ asitlerinin

Bazı küçük çalışmalarda tekrarlayan davranışları, hiperaktiviteyi ve sosyal beceri sorunlarını azalttığı gösterilmiştir.


Gevşeme stratejileri ve farkındalık

Otizmlli kişilerin aşırı uyarılmış hissettiklerinde sakinleşmelerine yardımcı olabilir. Ağırlıklı giysiler veya basınç masajı bazen semptomları hafifletebilir. Yoga, kaygıyı azaltırken, bazılarının refah duygusunu artırmasına yardımcı olabilir.


Duyusal terapiler

Otizmli kişiler için dokunma, ışık, denge veya işitme duyarlılığını azaltabilir. Duyusal işleme bozukluğunun tedavisine benzer şekilde, otizm için duyusal terapiler, duyuları yeniden eğitmeye yardımcı olabilecek bir meslek terapisti tarafından yapılır. Tipik olarak, otistik çocuğun daha geniş bir stimülasyon yelpazesine alışmasına yardımcı olmak için nazik ve eğlenceli bir şekilde aktivitelere yavaşça tanıtıldığı bir “duyusal diyet” planı oluşturur.

ADDitude eBook: DEHB’yi Doğal Yollarla Tedavi Etmek İçin Eksiksiz Kılavuz ]

Brokoli filizlerinde ve turpgillerden diğer sebzelerde bulunan bir bileşik olan sulforaphane , bir çalışmaya göre otizmle ilişkili sosyal ve davranışsal problemler üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir 4 . Bileşik, bazı hücrelerde hiperaktiviteyi ve tekrarlayan davranışları azaltabilen bir “ısı şoku” tepkisini tetikler. Bunun yararlı bir etkisi olup olmadığını belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.


1 Susan E. Levy, MD ve Susan L. Hyman, MD “Otizm Spektrum Bozukluğu Olan Çocuklar İçin Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Tedavileri.” NCBI. (2009). Ağ. (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2597185/ )

2 Kay Marner. “B-Calm: DEHB ve Otizm Belirtileri için MP3 Oynatıcı mı?” ADDitude Dergisi. (2011). Ağ. ( https://www.additudemag.com/adhd/article/8416.html )

3 “Otizm Spektrum Bozukluğu Olan Çocuklar İçin Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Tedavileri.” Otizm Konuşuyor. (2015). Ağ. ( https://www.autismspeaks.org/what-autism/treatment/complementary-treatments-autism )

4 Devon Frye. “Brokolide Bulunan Bileşik Otizm Tedavisi Olarak Umut Veriyor.”ADDitude Dergisi. (2014). Ağ. (https://www.additudemag.com/adhdblogs/19/11019.html )


İlk yorum yapan siz olun

Call Now ButtonCanlı Destek
%d blogcu bunu beğendi: