İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Otizm spektrum bozukluğu periyodik gözlemleri

  • Otizm spektrum bozukluğu erken belirtisinin zamanlaması ve şiddeti büyük ölçüde değişiklik arz eder.
  • Otizm spektrum bozukluğunda bazı bebekler ilk aylarında ipuçları gösterirken diğerlerinde semptomlar 2 veya 3 yaşında ortaya çıkabilir.
  • Otizm spektrum bozukluğu olan çocukların hepsi tüm belirtileri göstermez, bazen de otizm spektrum bozukluğu olmayan çocuklar bazı otizm belirtileri sergileyebilirler. İşte bu yüzden profesyonel değerlendirme çok önemlidir.
Bu anlamda rehabilitasyon merkezleri önemli bir işlev yürütmektedirler , otizm konusunda farkındalık yaratmak ve tedavi yöntemleriyle ailelere yardım noktasında günümüzde kullanılan ABA teknikleri aileler için yol gösterici olmaktadır . Çocuğunuz aşağıdakilerden herhangi birini sergiliyorsa, lütfen bir uzmana başvurmaktan çekinmeyin. Unutmayın ki erken teşhis kalıcı çözümler sunabilmektedir. bu makale ailelere yol göstermek için bir ışık yakma anlamında paylaşılmaktadır , detaylı bilgi için Kurumumuz Derinçocuk Özel Eğitim ve Rehabilitasyon ile iletişime geçebilirsiniz . Sevgilerle ... Aşağıda yapılan sınıflandırma çocuğunuzun otizm spektrum bozukluğu riski altında olup olmadığını gösterebilir.   6 aya kadar  Çok az veya hiç gülümsememek ya da diğer sıcak ve neşeli ifade eksikliği Sınırlı veya hiç göz kontağı kurmamak 9 aya kadar  Seslere, gülümsemelere ve diğer yüz ifadelerine çok az veya hiç tepki vermemek 12 aya kadar  Az babıldamak veya hiç babıldamamak İşaret etmek, göstermek, ulaşmaya çalışmak veya el sallamak gibi davranışların azlığı veya olmaması İsmine az veya hiç tepki vermeme 16 aya kadar  Çok az ya da hiç kelime kullanmama 24 aya kadar Çok az ya da hiç anlamlı, iki kelime öbekleri kullanmama (taklit ya da tekrarlama dahil değil) Her yaşta  Daha önce edinilen konuşma, babıldama veya sosyal becerilerin kaybı Göz temasından kaçınma Yalnızlığı tercih etme Diğer insanların hislerini anlamada zorluk Dil gelişiminde gecikme Kelimelerin veya cümlelerin sürekli tekrarı (ekolali) Çevredeki küçük değişikliklere karşı direnç Kısıtlı ilgi alanları Tekrarlayan davranışlar Sese, kokuya, tatlara, ışığa veya renklere karşı aşırı tepkiler.
     

Yorumlar kapatıldı.

Call Now ButtonCanlı Destek
%d blogcu bunu beğendi: