İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Otizm belirtileri nedir ?

OTİZM NEDİR? 

Otizm nedir? sorusunu yanıtlayabilecek kısaca en güzel yanıt sosyal etkileşim zorlukları, iletişim zorlukları ve tekrarlanan davranışlarda bulunma eğilimi ile karakterize edilmesi ile açıklanabilir. Otizm nedir? sorusunda hatırlatılması gereken ikinci husus Otizm spektrum bozukluğunun 3 türünden  birisi olmasıdır.  Otizm, atipik otizm, asperger .

OTİZM İÇİN AİLELERE 14 MADDE

 1. Otizmin temel semptomlarına genellikle diğer tıbbi durumlar ve zorluklar eşlik etmektedir. Bunların da, şiddeti geniş ölçüde değişir.
 2. Otizm, genellikle yaşam boyu devam eden  bir durum olsa da, tüm çocuklar ve yetişkinler, semptomları azaltabilen müdahalelerden ya da terapilerden yararlanabilirler.
 3. Müdahaleye en kısa zamanda başlanması durumunda, otizm sendromu tamamen geçmese de daha az etki gösterir.
 4. Bebekler, seslere yönelerek, parmağınızı kavrayarak ve hatta 2 ila 3 aylıkken gülümseyerek bir şekilde sizinle iletişime geçerler. Buna karşılık, otizmli çocukların çoğu, insanlarla iletişim zamanı güçlük çekmektedirler. 
 5. 8 ila 10 aylıkken, otizmli birçok bebek, isimlerine cevap vermeme, insanlara olan ilginin azalması gibi bazı belirtiler gösterirler.
 6. Yürüme çağında, otizmli birçok çocuk, yaşıtları ile oyun oynamakta zorluk çeker, başkalarının eylemlerini taklit etmez ve yalnız oynamayı tercih ederler.
 7. Ebeveynlerinin öfke ya da şefkatlerine de, alışılmış yollarla tepki vermeyi başaramazlar.
 8. Yapılan araştırmalara göre, otizmli çocukların ebeveynlerine daha çok bağlı oldukları görülmektedir. Ancak bu sevgilerini ifade etme şekilleri, daha farklı olabilir.
 9. Otizmli çocuklar ve yetişkinler, başkalarının ne düşündüklerini ve hissettiklerini yorumlamada zorluk çekerler. Gülümseme ya da yüz buruşturma gibi tepkiler onlar için çok az anlam ifade eder.
 10. Otizmli kişiler, onlara şaka ile karışık temas edilmesi durumunda, iyi niyetli olsa da bunu ürkütücü bulabilir veya hiç tepki vermeyebilirler.
 11. Hareketleri ve yüz ifadelerini yorumlama yeteneğine sahip olmadıkları için toplum onlara garip ve şaşırtıcı gelebilir.
 12. 3 yaşına geldiğinde çoğu çocuk artık konuşur ve bu şekilde iletişim kurabilir. Ancak otizimli çocuklarda durum aynı değildir.
 13. Olağandışı tekrarlanan davranışlar ve kısıtlı bir faaliyet alanına girme eğilimi, otizmin bir diğer temel belirtisidir.
 14. Ortak tekrarlanan davranışlar, el çırpma, sallanma, zıplama ve dönme, nesneleri düzeltme ve sesleri, sözcükleri veya sözcük öbeklerini tekrarlama şeklinde görülür.

Otizm spektrum bozukluğu olan çocuklar, konuşmayı çok geç öğrenirler ve bazen de hiç konuşmazlar. Ancak zamanında uygulanan tedaviler, otizmli çocukların gelişimine faydalı olur.

Bu anlamda özel eğitim ve rehabilitasyon çocuklar üzerinde gerekli güncel ve akademik tekniklerle beslenirse çok etkili olabilmektedir.

 

OTİZM DETAYLI MAKALEMİZ

 

 

Yorumlar kapatıldı.

Open chat
Merhaba çocuğunuzla ilgili sorunu birkaç kelime ile özetleyin lütfen
%d blogcu bunu beğendi: