İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Otizm belirtileri nedir ?

OTİZM BELİRTİLERİ NEDİR, AİLELER İÇİN 14 MADDE

Otizm spektrum bozukluğu belirtileri nelerdir? Otizm nedir? Otizmli çocuğu olan aileler ne yapabilir? Sosyal etkileşim bozuklukları, asosyal davranış eğilimleri, takıntılı davranış biçimleri, ifadesiz ya da çok aktif davranış şekilleri ve temel olarak ise kendisini sözlü olarak ifadeden yoksunluk, dil ve konuşma problemleri ile belirti gösterir. Otizm aslında erken doğum, zor doğum, annenin madde kullanımı, ileri yaş babalığı, ağır metal birikimi, genetik olarak ise gen silinimi ya da mutasyonu ilişkilendirilen genetik bilimiyle yakından ilişkili bir hastalıktır.

OTİZM NEDİR? OTİZM BELİRTİLERİ NELERDİR?

  1. Otizm spektrum bozukluğu (ASD), Atipik otizm, yarı otistik, yalancı otizm ve güncel tanımı ile hafif, orta, ve ağır otizm olarak sınıflandırılan, sosyal etkileşim kuramama, iletişim zorlukları, konuşmada gecikmeler ve dil konuşma bozuklukları ve tekrarlanan davranışlarda bulunma eğilimi belirtileri ile karakterize edilir. Bununla birlikte, semptomların şiddeti, bu üç temel alanda değişir.
  2. Otizmin temel semptomlarına ve belirtilerine genellikle diğer tıbbi durumlar ve zorluklar eşlik etmektedir. Bunların da, şiddeti geniş ölçüde değişir örnek olarak dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, konuşma okuma yazma bozuklukları, disleksi, hormonal ve fiziksel bozukluklar.
  3. Otizm hastalığı, genellikle yaşam boyu devam eden  bir durum olsa da, tüm çocuklar ve yetişkinler, semptomları azaltılabilen müdahalelerden ya da terapilerden yararlanabilirler. Otizm tedavisinde aba davranış terapileri Derinçocuk olarak üzerinde durduğumuz metotdur.
  4. Müdahaleye en kısa zamanda başlanması durumunda, otizm sendromu tamamen geçmese de daha az etki gösterir. Özellikle okul öncesi yaşlarda ki çocuklarda ve bebeklerde yoğunlaştırılmış aba terapileri çok etkili olabilmekte davranışlar kontrol altına alınabilmektedir.
  5. Bebekler, seslere yönelerek, parmağınızı kavrayarak ve hatta 2 ila 3 aylıkken gülümseyerek bir şekilde sizinle iletişime geçerler. Buna karşılık, otizmli çocukların çoğu, insanlarla iletişim zamanı güçlük çekmektedirler.
  6. Otizm belirtileri gösteren birçok bebek de 8 ile 10 aylıkken isimlerine cevap vermeme, göz temasından kaçınma, insanlara olan ilginin azalması gibi bazı belirtiler gösterirler. Otizmin genetik köklerine vurgu yapan çalışmalar mevcuttur otistik bebeklerin nasıl anlaşılacağına dair makalemizi aşağıda verilen linkten incelemenizi tavsiye ederiz.
  7. Yürüme çağında, otizmli birçok çocuk, göz teması sorunları ile birlikte yaşıtları ile oyun oynamakta zorluk çeker, başkalarının eylemlerini taklit etmez ve yalnız oynamayı tercih ederler. Bu sayede otistik çocuğun hareketlerinin ne olabileceğine dair küçük ipuçları
  8. Ebeveynlerinin öfke ya da şefkatlerine de, alışılmış yollarla tepki vermeyi başaramazlar. Bu gibi durumlarda otizm ne olduğu, hastalığının nedenlerinin iyi anlaşılması ve tedavi süreçlerinde kimlerden ve nasıl destek alınacağının bilinmesi çocuk için hayatidir.
  9. Yapılan araştırmalara göre, otizmli çocukların ebeveynlerine daha çok bağlı oldukları görülmektedir. Ancak bu sevgilerini ifade etme şekilleri, daha farklı olabilir. Erkeklerde daha fazla görülmesine rağmen (yaklaşık 4 kat fazla) cinsiyet, otizm çeşitleri, hafif, orta, ağır, yarı otistik ya da atipik otizm olup olmadığı fark etmeksizin her çocuk da benzer ebeveyn bağımlılığı görülebilmektedir.
  10. Otizmli çocuklar ve yetişkinler, başkalarının ne düşündüklerini ve hissettiklerini yorumlamada zorluk çekerler. Gülümseme ya da yüz buruşturma gibi tepkiler onlar için çok az anlam ifade eder. Hareketleri ve yüz ifadelerini yorumlama yeteneğine sahip olmadıkları için toplum onlara garip ve şaşırtıcı gelebilir.
  11. Otizmli kişiler, onlara şaka ile karışık temas edilmesi durumunda, iyi niyetli olsa da bunu ürkütücü bulabilir veya hiç tepki vermeyebilirler. Yetişkinlerde otizm belirtileri hakkında aşağıdaki makalemizi inceleyebilirsiniz.
  12. Vitamin eksikliği, standart dışı oyuncaklar(bebeklerin yeni çıkan dişlerini kaşımak için emdikleri materyaller standart dışı boya ve kurşun gibi ağır metaller içerebiliyor), sebze meyvelerin üzerinde kalan tarım ilaçlarının zararlı etkileri, bazı baskı tişörtler, alüminyum kaplarda ısıtılan yemekler, ağır metal birikimi(kurşun, alüminyum, civa, kadmiyum vb. ) yapabilir. Benzer zararlar hamile anneler içinde düşünülebilir.
  13. 3 yaşına geldiğinde çoğu çocuk artık konuşur ve bu şekilde iletişim kurabilir. Ancak otizmli çocuklarda durum aynı değildir. Otizmde konuşma yaşı kişiye göre değişiklik göstermekle beraber genellikle okul öncesi yaşlarda tedavi edilmezse çocuk okula başladıktan sonra akran zorbalığı ve toplumdan soyutlanma ile ilgili daha yoğun zorluklar ile karşılaşmaktadırlar.
  14. Olağan dışı tekrarlanan davranışlar ve kısıtlı bir faaliyet alanına girme eğilimi, otizmin bir diğer temel belirtisidir. Ortak tekrarlanan davranışlar, el çırpma, sallanma, zıplama ve dönme, nesneleri düzeltme ve sesleri, sözcükleri veya sözcük öbeklerini tekrarlama şeklinde görülür.

REHABİLİTASYON MERKEZLERİ VE ÖZEL EĞİTİMİN OTİZMLE İLİŞKİSİ

Otizm spektrum bozukluğu olan çocuklar, konuşmayı çok geç öğrenirler ve bazen de hiç konuşmazlar. Ancak zamanında uygulanan tedaviler, otizmli çocukların gelişimine faydalı olur ve sosyal hayata adaptasyon sorunlarını aşmasını sağlayabilir. Bu noktada aile-çocuk-okul üçgeninde terapiler uygulanmalıdır.
Bu anlamda özel eğitim ve rehabilitasyon çocuklar üzerinde gerekli güncel ve akademik tekniklerle ve Aba terapileri ile beslenirse çok etkili olabilmektedir.

Derin Çocuk Özel Eğitim ve Fizyoterapi Rehabilitasyon merkezleri Otizm Aba Birimi ile iletişime geçebilirsiniz.

Aşağıdaki makalelerimizin sizlerin yolunu aydınlatması dileği ile

Sevgilerle…

 

Otizm nedir , otizm belirtileri,  atipik otizm, otistik unluler

Aba otizm (Applied behavior analysis) nedir

Disleksi

Dikkat eksikligi ve hiperaktivite bozuklugu nedir , 20 madde de , dehb

Duyu bütünleme kapsamlı makale

Evde fizik tedavi kapsamlı makale

ANASAYFA

Yorumlar kapatıldı.

Call Now ButtonCanlı Destek
%d blogcu bunu beğendi: