İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

OKUL BAŞARISIZLIĞI ÜZERİNE

OKUL BAŞARISIZLIĞININ ÖZEL EĞİTİM VE REHABİLİTASYON SÜREÇLERİ İLE TEDAVİSİ

Okul başarısızlığı tedavisi özel eğitim ve rehabilitasyon süreçleriyle yakından ilişkili bir durum. Neredeyse her çocuğun başına gelen, her ebeveyn tarafından endişe ile karşılanan bu durum yani okul başarısızlığı öğrenciden, öğretmenden, çocuğun sosyal çevresinden ya da tamamen çocuğun ruh haline bağlı durumlardan kaynaklanıyor olabilir.

OKUL BAŞARISI NASIL SAĞLANABİLİR

Okul başarısı ile ilgili sorunu çözebilmenin en önemli adımı sorunun kaynağını tespit edebilmektir. Okul başarısızlığının pek çok kaynağı bulunabilir. Ancak bunların en belirginlerini gözlemleyerek bazı ipuçları elde etmeniz olası.

Çocuğunuzu gözlemleyerek teşhisini kendiniz yapabilir ya da profesyonel desteğe ihtiyaç duyduğunuz noktada özel eğitim ve rehabilitasyon uzmanlarından destek  alınması ile çocuğun yani dolaylı oarak toplumun sağlığına ve geleceğine katkı da bulunmak isteyebilirsiniz.

okul başarısızlığı ve rehabilitasyon
Okul başarısızlığı ve rehabilitasyon

OKUL BAŞARISIZLIĞININ OLASI FİZİKSEL NEDENLERİ

  • Uyku ve uykuya bağlı sorunları inceleyin.

Çocuğunuzun daha önceden fark etmediğiniz uyku problemleri olabilir. Uykunun dikkat eksikliğine ve öğrenme kapasitesine direk etkisi olduğunu hesaba katarsak, uykusunu verimli almayan bir öğrencinin okulda başarısız olması fazlasıyla olası.

  • Ağrı, şişlik ve benzeri belirtileri gözlemleyin. 

Eğitim çağına gelen çocuklar ister istemez ailelerinden kopar ve ergenliğin etkisiyle, iletişime daha kapalı hale gelirler. Çoğu zaman ebeveynler, çocuklarının vücutlarındaki belirtileri daha zor veya daha geç farkederler. Bu tarz durumlar, hem çocuğunuzun sağlığına ciddi tehlike yaratabilir hem de okulda başarısızlığı tetikleyebilir. Her ebeveynin iyi bir gözlemci olmasında fayda var.

  •  Görme veya duyma sorunları yaşamadığına emin olun. 

En yaygın fiziksel okul başarısızlığı kaynakları, görme ve duyma sorunlarıdır. Özellikle arkadaş çevresinden tepki alacağını veya dışlanacağını düşünen çocuklar, bu tarz problemlerden bahsetmekten çekinirler. Ebeveyn olarak mutlaka bu sorunları gözlemleyerek tedaviye başlamanız gerekli.

OKUL BAŞARISIZLIĞI VE PSİKOLOJİK FAKTÖRLER

  •  Depresyon belirtilerini gözlemleyin. 

Öğrenme bozukluklarını tetikleyen en temel psikolojik problem depresyondur. Depresyonun her zaman net ve rahat tespit edilebilir belirtileri olmayabilir. Sebepleri de çok değişken olabileceği gibi, yıllarca depresyonda olduğunu farketmeden yaşayan insanlar da bulunuyor. Bu nedenle çocuğunuzla mümkün olduğu kadar yakın ilişki kurup, dikkatli bir gözlem yapmanız gerekli.

  • Fazla endişeli veya stresli olabilir. 

Çocuğunuz size söylemek istemese de, çok çekingen veya stresli olabilir. Bir ebeveyn olarak bunu tespit edip, gerekirse profesyonel yardım alarak düzeltmeniz, okul başarısızlığını da yenmenize yardım edecektir.

  •  Beslenme bozuklukları okul başarısızlığı ile direk bağlantılı. 

Çocuğunuz vücudunu beğenmiyor ve bu yüzden düzgün beslenmiyor olabilir. Kimi vakalarda, çocukların evden ayrıldıkları anda, tükettikleri besinleri kendilerini kusturarak çıkarttıkları gözlemlenmiş. Bunun sonucunda fiziksel olarak da büyük tehlike yaratacak olan anoreksi gibi problemler ortaya çıkabilir. Ebeveyn olarak çocuğunuza her zaman psikolojik destek sağlamanız ve onun yanında olmanız çok önemli.

Bu nedenlerin dışında, uyuşturucu ve alkol kullanımı gibi tehlikeli alışkanlıklar da okul başarısızlığını tetikleyen unsurlar. Bu tarz alışkanlıkları engellemek veya önüne geçmek için en önemli görev ebeveynlerin. Ebeveynlerin psikolojik desteği, çocukları bu alışkanlıklardan koruyacaktır.

Tüm bunların dışında, hiperaktivite, öğrenme güçlüğü, asperger, hatta düşük seviye otizm gibi sebeplerden kaynaklı okul başarısızlığı da mümkün. Bunları daha önceden fark etmemiş olma ihtimalinizi de hesaba katarak, durumun ciddiyetine göre profesyonel yardım almayı düşünebilirsiniz. Derinçocuk Rehabilitasyon ve Özel Eğitim Merkezleri’nden destek talep edebilir iletişime geçebilirsiniz

Sevgilerle…

ANASAYFA

Okul başarısızlığı üzerine faydalı olabilecek makaleler

Okul başarısı üzerine

Otizm

Asperger sendromu

Disleksi ve özel öğrenme

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu

Down sendromu

İlk yorum yapan siz olun

Call Now ButtonCanlı Destek
%d blogcu bunu beğendi: