İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İstanbul Bahçelievler Dil konuşma terapi merkezi & Dil konuşma terapisi nedir

İstanbul Bahçelievler Dil ve konuşma terapi merkezimizde verilen Dil konuşma terapileri hakkında kısaca bilgiler

Dil ve konuşma terapileri, çoğu okul çağındaki çocuk için anahtar önemde bir alandır . İletişimin temel şartı olan dil ve konuşma eğer bazı güçlüklerle sekteye uğrarsa kişinin kendini toplumdan soyutlaması ile yorucu bir duruma yol açabilir ve çocuğun terapi eğitimlerine alınması zaruridir. Bu durumda önemli olan teşhisin bir an önce yapılması ve tedaviye yani dil konuşma terapilerine zaman kaybetmeden geçilmesidir. Çünkü erken yaşlarda (özellikle okul öncesi yaşlarda) teşhis yapılabilmesi tedavinin çok hızlı gerçekleşmesini sağlayabilmektedir.

Dil ve konuşma ile ilgili olarak ”dil konuşma terapileri, eğitimleri, tedavileri” ailelerin çocukları için destek ihtiyacı hissettikleri yegane alandır. Makale indeksinden gezinebilirsiniz.

İçindekiler

 1. DİL KONUŞMA TERAPİSİ VE İLETİŞİM GÜÇLÜKLERİ

  • Çocuklarda konuşma ve iletişim güçlük belirtileri
   • İletişimi anlamak
   • İletişimi kullanma
 2. DİKKAT VE ODAKLANMA PROBLEMLERİ

  • Dikkat güçlükleri
 3. DİL VE KONUŞMA GELİŞİM AŞAMALARI

  • İletişimi geliştirmek için çocukların geçtiği 4 aşama
 4. DİL KONUŞMA TERAPİSİ

 5. MAKATON VE RESİM DEĞİŞİMİ İLETİŞİM SİSTEMİ (PECS)

  • Makaton
  • Resim değişimi iletişim sistemi(PECS)
 6. KONUŞMA GELİŞİMİNİ DESTEKLEME ANLAMA

 7. GÖRSEL YARDIMLAR

 8. TERCİHLER

 9. KİTAP OKUMA AKTİVİTESİ

 10. MEYDAN OKUYAN TAVIR

 11. OKUL DESTEĞİ

 12. DERİN ÇOCUK İSTANBUL BAHÇELİEVLER YENİBOSNA ( ŞİRİNEVLER ) DİL KONUŞMA MERKEZİ 

DİL KONUŞMA TERAPİSİ VE İLETİŞİM GÜÇLÜKLERİ

Dil konuşma problemleri yaşayan bir annenin yaşadıklarını dinleyelim.

Her iki çocuğum için de farklı olduklarının ilk açık işareti konuşmanın ve dilin gecikmesiydi .Her çocuğun iletişim konusunda çeşitli zorlukları olacaktır. Çoğu otistik insan, dil,  konuşma ve iletişim konusunda zorluk çekecektir.( Dil ve konuşma problemleri yalnızca otizme özgü değildir ancak otizmde sıklıkla görülür.)

Çocuklarda konuşma ve iletişim güçlük belirtileri şunlardır

İletişimi anlamak:

• Konuşmalar çocuğa çok gürültülü veya işlenemeyecek kadar hızlı gelebilir.
• Çok karmaşık görünebilir
• Doğru yorumu yapmakta zorlanabilir
• Sözlü olmayan ipuçlarını / sosyal iletişimi anlamada zorluk
• İma, şakaları yani konunun genel bağlamını anlamada zorluk.

İletişimi kullanma:

• Çok yüksek veya çok sessiz konuşabilir
• Sınırlı konuşma olabilir veya hiç konuşma olmayabilir
• Ekolali (kelime ve sesleri tekrar etme) görülebilir
• Biçimsel, ani ve olağan dışı ton değişimi görülebilir.
• Tek taraflı konuşma sıklıkla görülür.
• Araya giren, dinlemeyen karakteristik yapı
• Sınırlı paylaşılan / ortak ilgi

DİKKAT VE ODAKLANMA PROBLEMLERİ

Çocukların öğrenmek ve iletişim kurmak için dikkat geliştirmesi gerekir. Çocuğunuzun dikkati kısa mı, sert mi yoksa tek kanallı mı?

Dikkat eksikliğinden çok çocuklarımın konuşmadığı gerçeğine odaklanmıştım. Halbuki konuşma eylemi bizim için sıradan göründüğünden gözden kaçırılsa da tamamen dikkat ile ilgilidir. Bunun bana uzmanlar tarafından öğretilmesi ile gelişim başladı.

Dikkat güçlükleri şunları içerebilir:

• Kolayca dikkati dağılan
• Dikkati değiştirmede zorluk
• Dikkat vermeye motive olmamış
• Tek kanallı
• Kendi gündemlerine katılmak
• Duruma göre değişir

Dikkat üzerine çalışmak için heyecanlı olmanız ve çocuğu motive eden şeylere sahip olmanız gerekir. Motive edici şeyler bulmak zor olabilir, ancak yine de rehabilitasyon hizmeti veren okullardan rehberlik almak yol gösterici olabilir.

Odadaki en heyecan verici şey olmaya çalışın, diğer dikkat dağıtıcı şeyleri azaltın. İlgi çekici konuları ve görselleri kullanın .
Dikkat gelişimini desteklemenin harika bir yolu Dikkat Otizmi kullanmaktır . Bu, otistik çocuklar için tasarlanmış bir terapidir ve dikkat üzerinde çalışmanın harika bir yoludur .Yoğun Etkileşim gibi konuşma gelişimini desteklemek için kullanılabilecek birçok terapi vardır.

DİL KONUŞMA GELİŞİM AŞAMALARI

Neden iletişim kuruyorlar? Kasıtlı mı? Pek çok çocuk, bazı çocuklar için iletişimi kolayca öğrenirken, çok daha uzun sürebilir veya alternatif iletişim yöntemleri gerektirebilir.

Çocukların iletişimi geliştirmek için geçtiği dört aşama vardır:

 • Kendi Gündemi

Kendi ihtiyaçlarını karşılamak için kısa etkileşimler. Kasıtlı iletişim yok. İstedikleri şeylere ulaşır. Gülümser ve güler, ancak size yönlendirilmesi gerekmez. Protesto etmek için ağlar ve çığlıklar.

 • Talep Eden Aşama

Kısa etkileşimler, çoğu iletişim istek ister.

 • Erken iletişimci

Daha uzun etkileşimler, tanıdık insanlarla etkileşime girer. Bir şeyler için istekte bulunur. İletişim kurmak için hareketleri, sesleri ve kelimeleri kullanmaya başlamak

 • Ortak ve daha uzun etkileşimler

Gelişmekte olan diğer çocuklarla oynasın. Basit konuşmalar yapabilir. Anlayış daha da gelişiyor.

DİL KONUŞMA TERAPİSİ

Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri bünyesinde bulunan uzman dil terapistlerinden kesinlikle destek alınması gerekmektedir. Çünkü bu konu tamamen teknik bir mesele olup sadece uzman desteği ile aşılabilir.

Çocuklarımın otizm teşhisi almasını sağlayan ve çözüme bizi çözüme götüren, bir otizm değerlendirme testi sonucunda bizi yönlendiren konuşma terapistimizdi . Ayrıca oğlumun alternatif iletişim yolları kurmasına da o yardımcı oldu. Uzman konuşma terapisti desteği bu noktada çok önemlidir.

MAKATON VE RESİM DEĞİŞİMİ İLETİŞİM SİSTEMİ (PECS)

Makaton ve resim değişimi iletişim sistemi otizm spektrum bozukluğu sorunu yaşayan otizmli çocuklar iiçin geliştirilmiştir. Ancak zamanla dil ve konuşma ile ilgili gecikmiş konuşma sorunu yaşayan bütün çocuklarda  konuşma veya yazmanın yerini alan iletişim yöntemleridir. Otistik çocuklarla en sık kullanılan iki alternatif iletişim yöntemi Makaton ve Picture Exchange Communication System (PECS) ‘dir.

 • Makaton hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

Bugün Amerika’da 100.000’den fazla çocuk ve yetişkin, ana iletişim yöntemi veya konuşmayı desteklemenin bir yolu olarak Makaton sembollerini ve işaretlerini kullanıyor. Makaton bir çeşit işaret dili ile kendini ifade etmekte zorlanan insanlar için tasarlanmış alternatif bir dil modelidir.

Makaton’ın kavramları anlamakla mücadele edenler, gramer bilgisi dahil okuryazarlık becerileri zayıf olanlar ve Ek Dil Olarak İngilizce’ye sahip olanlar da dahil olmak üzere her türden insan için yararlı olduğu görülmüştür. Makaton’ı kullanarak çocuklar ve yetişkinler hayatta daha aktif bir rol oynayabilir çünkü iletişim, dil ve konuşma becerileri yaptığımız ve öğrendiğimiz her şeyin anahtarıdır.

Bireyler, gerçekten istedikleri öğeler veya aktiviteler için tek tek resimleri paylaşmayı öğrenirler.

  • Uzaklık ve Kalıcılık

Tek tek resimleri öğrenmeye devam ederek, bireyler bu yeni beceriyi farklı yerlerde, farklı insanlarla ve farklı mesafelerde kullanarak genellemeyi öğrenirler. Ayrıca daha ısrarcı iletişimciler olmaları da öğretilir.

  • Resim Ayrımcılığı

Bireyler en sevdikleri şeyleri sormak için iki veya daha fazla resim arasından seçim yapmayı öğrenirler. Bunlar, resimlerin saklandığı ve iletişim için kolayca çıkarıldığı kendinden yapışkanlı kancalı şeritlere sahip halkalı bir bağlayıcı olan PECS İletişim Kitabına yerleştirilir.

  • Cümle Yapısı

Bireyler, bir “istiyorum” resmini ve ardından istenen öğenin resmini kullanarak ayrılabilir bir Cümle Şeridi üzerinde basit cümleler kurmayı öğrenirler.

  • Nitelikler ve dil genişletme

Bireyler sıfatlar, fiiller ve edatlar ekleyerek cümlelerini genişletmeyi öğrenirler.

  • Duyarlı

İstekte Bulunan Bireyler, “Ne istiyorsun?” Gibi soruları yanıtlamak için PECS kullanmayı öğrenirler.

  • Yorum yapma

Bireylere, “Ne görüyorsun?”, “Ne duyuyorsun?” Gibi sorulara yanıt olarak yorum yapmaları öğretilir. ve o ne?” “Görüyorum”, “Duyuyorum”, “Hissediyorum”, “Bu bir” vb. İle başlayan cümleler kurmayı öğrenirler..

KONUŞMA GELİŞİMİNİ DESTEKLEME
ANLAMA

Ne anlıyorlar? Onların seviyesinde iletişim kurduğunuzdan emin olun. Daha az söyleyin, yavaş konuşun, çocuğa göstermek için görsel kullanın ve en önemli kelimeleri vurgulayın. Konuşma ve dili geliştirme konusunda ipuçları içeren bir gönderim var .

Ayrıca benim yayın bulabilirsiniz anksiyete azaltmak için rutinleri kullanarak yararlı, düzenli rutinleri onlardan ne beklendiğini anlamak için bir çocuk yardımcı olur.
Sözlü olmayan oğluma okumayı öğretmeyi desteklemek için görseller kullanıyorum .
Hepimiz farklı iletişim kuruyoruz ve otistik çocuğunuza odaklanarak iç görülerinizi kullanın.

GÖRSEL YARDIMLAR

Otistik çocuklar genellikle görsel öğrenirler ve görsel ipuçları kullanmak bu anlamada büyük bir fark yaratabilir. Büyük otistik çocuğumun daha uzun işlem süresine ihtiyacı var, bu yüzden görseller bunu kendi zamanında yapmasına izin veriyor. Görseller ayrıca stresi azaltabilir ve daha fazla bağımsızlık yaratabilir. Görsel yardımcıları kullanmakla ilgili tavsiyem budur .

Ayrıca bir çocuğun güçlü yönlerini ortaya oynamak için görsel oyunları kullanmayı düşünün.

TERCİHLER

Tercihler bazı çocuklar için zor olabilir. Çocuğunuza seçim yapabileceği yalnızca iki öğe ile basit bir başlangıç yapın. Çocuğun sunulan seçim konusunda net olması için nesneleri veya görselleri kullanın. Çocuğun istediğini bildiğiniz bir ürünü sunabilirsiniz, örneğin çikolata, çorap gibi alakasız bir seçenek sunarak seçim yapma becerilerini geliştirmeye yardımcı olabilirsiniz..

KİTAP OKUMA AKTİVİTESİ

Çocuğunuzla birlikte kitap okuma aktivitesi, çocuğunuzu cesaretlendirmek için harika bir aktivitedir. Birlikte oturup kitap okumakta zorlanırlarsa, oyun ve televizyon gibi farklı bir aktivite ile ilgilenin ve sonra kitaba geri dönün.

MEYDAN OKUYAN TAVIR

Çoğunlukla dışa vurma, çığlık atma, ağlama, ısırma ve diğerleri gibi zorlu davranışlar iletişim sorunlarına bağlıdır. Bir çocuğun duyusal işleme sorunları varsa, ancak bunun çocuk ve etrafındakiler için çok üzücü ve kafa karıştırıcı olabileceğini söyleyemiyor olabilir. Aynı şekilde duygularını veya ihtiyaçlarını iletememek de çok zor olabilir.
Zorlu davranışın nedenini bulmak genellikle bir anahtardır ve zorlu davranışın nedenlerini belirlemeye yardımcı olması için profesyonel destek almanız gerekebilir.
Çocuğunuzu cesaretlendirmek için ödülleri kullanmayı da deneyebilirsiniz .

OKUL DESTEĞİ

Çocuğunuzun konuşma ve iletişim güçlüğü varsa, okulda desteklenmesi gerekecektir. Okulda doğru desteği alma hakkında daha fazla bilgi için evrak işleri ve eğitim bölüm birimimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

DERİN ÇOCUK İSTANBUL BAHÇELİEVLER ŞİRİNEVLER DİL KONUŞMA MERKEZİ 

İstanbul Bahçelievler Şirinevler bölgesinde Dil terapisi konusunda eğitimlerimiz devam etmektedir. Dil terapisi sadece otizmli çocuklar için değil, konuşma güçlüğü çeken her çocuk ve her birey için rehabilitasyon ve özel eğitim okullarında dil terapi merkezlerinde kontrol altına alınabilen bir zorluk çeşitidir.

Derin çocuk Özel eğitim ve Rehabilitasyon Dil terapi birimimizde bulunan uzman dil terapistleri ile görüşebilir destek talep edebilirsiniz

Derincocuk’tan sevgilerle…

Kaynak

İlk yorum yapan siz olun

Call Now ButtonCanlı Destek
%d blogcu bunu beğendi: