İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

DUYU BÜTÜNLEME

DUYU BÜTÜNLEME NEDİR?

Duyu bütünleme (Ergoterapi)  insan olarak hayatımızı devam ettirmek için ihtiyacımız olan 7 duyunun yani, denge, beden farkındalığı ve uzuv hareketi,  görme, işitme, duyma, dokunma, koklama ve tatma duyularının etkili bir şekilde kullanımını hedefleyen bir terapi şeklidir.

İçindekiler
 1. Duyu bütünleme nedir

 2. Duyu bütünleme duyuları

  1. Görme duyusu

  2. İşitme duyusu

  3. Dokunma duyusu

  4. Koklama duyusu

  5. Tatma duyusu

  6. Denge duyusu

  7. Beden farkındalığı

Duyu bütünleme mesleki performans ve duyusal bütünleştirici veya duyusal işleme bozukluğuna ilişkin sosyal katılımda zorluk çeken çocukların tedavisinde kullanılan bir yöntemdir.
1900 lü yılların son çeyreğinde Kalifornia üniversitesinden eğitim psikoloğu ve özel ihtiyaçları olan bireyler üzerindeki çalışmalarıyla bilinen Dr. Anna Jean Ayres tanımladı.

Duyu bütünlemenin önemi hakkında konuşmadan önce tarihin en önemli antik çağ filozoflarından Aristotales’in şu sözlerinin zihnimizde çınlıyor olması gerekir.

Zihinde hiçbir şey yoktur ki öncelikle duyular tarafından algılanmamış olsun. Aristotales(MÖ 384 – 322)

İnsan duyularıyla algılar, düşünür ve öğrenir. Öğrenme süreçlerinin etkin bir şekilde gelişebilmesi için insanın aşağıda bahsi geçen 7 maddede sorun yaşamaması ve eğer bir sorun varsa uzman yardımıyla tedavi edilmesi gerçeğinden hareketle insan hayatında Özel eğitim ve rehabilitasyon süreçlerinin neye karşılık geldiği daha net görülebilir.

duyu bütünleme öğrenme pirmidi Derincocuk
Duyu bütünleme Öğrenme piramidi

DUYU BÜTÜNLEME DUYULARI

 • Görme duyusu :

Görme duyumuz,göz merceğine vuran ışik demetinin kırılarak gözün içinde bulunan optik sinire(foto reseptörlere) ulaşması ile beyindeki görüntünün sağlanması ile oluşmaktadır.

 • İşitme duyusu:

İşitme duyumuz dışarıdan gelen ses titreşimlerinin sırasıyla Kulak kepçesi, kulak zarının titreşmesi ,östaki borusunu geçen orta kulak kemikleri(çekiç, örs, üzengi), oval pencere,kohlea sıvısı, basilar membran, corti organındaki reseptör tüylerin titreşmesi ve son olarak Vestibulokohlear sinirlerine( işitme sinirleri) geçmesiyle oluşur

 • Dokunma duyusu:

Deride bulunan doku reseptörlerin uyarım basıncını hissetmesiyle aksiyon potansiyeline bağlı olarak, sinir sistemlerindeki akson-dentrit bağlantılarına aktarılan sinyalin refleks ya da harekete dönüşme durumudur.

 • Koklama duyusu:

Burun boşluğunun beyne doğru olan üst kısmındaki koku reseptörlerinin beyne gönderdiği sinyaller neticesinde oluşmaktadır.

 • Tatma duyusu :

Dilin üzerinde çözeltinin sırasıyla tat tomurcuğu, gustatör hücre ve tat alma reseptörleri ile beyne iletilmesiyle oluşan duyudur.

 • Denge duyusu :

Kulak içindeki semisirküler kanallar(Başın açısal hareketlerini algılar), utriculus-sacculus (Boyun sabitken dikey ve yatay yer değiştirmesini algılar) ile otolitlerin hareketleri ile oluşan duyudur.

 • Beden farkındalığı ve uzuv hareketi :

Bedenimizdeki her organın konumunu, uzuvların hareketlerini örneğin yumruklarımızın sıkılı olması, bir bardağı tutarken suyu içme hareketi gibi hayati öneme sahip duyumuzdur.

Daha çok otizm ve down sendromu ile ilgili çalışmalarda bahsi geçmektedir.

⇑⇑⇑

Detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

ANA SAYFA

ALAN İLE İLGİLİ DİĞER MAKALELERİMİZ

Otizm ile ilgili bilgi için tıklayınız

Aba ilgili bilgi için tıklayınız

Disleksi ile ilgili bilgi için tıklayınız

Down sendromu için tıklayınız

Özel öğrenme ile ilgili bilgi için tıklayınız

Fizik tedavi ve rehabilitasyon birimi

Hiperaktivite ile bilgi için tıklayınız

DUYU BÜTÜNLEME Derincocuk rehabilitasyon
DUYU BÜTÜNLEME

Call Now ButtonCanlı Destek
%d blogcu bunu beğendi: