İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

DÜNYACA ÜNLÜ 27 OTİSTİK

27 ÜNLÜ OTİSTİK SANATÇI VE BİLİM ADAMI

 1. Albert Einstein – Bilim adamı ve matematikçi

 2. Bill Gates – Microsoft kurucusu

 3. Temple Grandin – Hayvan bilimci

 4. Michelangelo – Heykeltraş ressam mimar şair

 5. Wolfgang Amadeus Mozart – Klasik Besteci

 6. Steve Jobs – Apple’ın eski CEO’su

 7. Stanley Kubrick – Film YönetmeniSir

 8. Isaac Newton – Matematikçi, Gökbilimci ve Fizikçi

 9. Nikola Tesla – Mucit

 10. Satoshi Tajiri – Nintendo’nun Pokémon’unun yaratıcısı

 11. Hans Christian Andersen – Çocuk kitapları yazarı

 12. Benjamin Banneker – Afrikalı-Amerikalı almanak yazar, araştırmacı

 13. Susan Boyle – Şarkıcı

 14. Tim Burton – Film Yönetmeni

 15. Lewis Carroll – “Alice Harikalar Diyarında” Yazarı

 16. Charles Darwin – Doğa bilimci, Jeolog ve Biyolog

 17. Emily Dickinson – Şair

 18. Paul Dirac – Fizikçi

 19. Bobby Fischer – Satranç Büyük Ustası

 20. Daryl Hannah – Oyuncu ve Çevre Aktivisti

 21. Thomas Jefferson – Erken Amerikalı Politikacı

 22. James Joyce – “Ulysses” in yazarı

 23. Alfred Kinsey – Biyolog 

 24. Barbara McClintock – Bilim Adamı ve Sitogenetikçi

 25. Jerry Seinfeld – Komedyen Andy Warhol – Sanatçı

 26. Ludwig Wittgenstein – Filozof

 27. William Butler Yeats – ŞaiR

Wolfgang Amadeus Mozart – Klasik Besteci

mozart, otistik ünlüler, otizm, rehabilitasyon, özel eğitim
Mozart dünyanın en tanınmış ünlü otistiklerinden

Temple Grandin

1947-present

Bugün hayatta Temple Grandin’den daha meşhur bir otistik insan olmayabilir. Yazar ve Colorado Eyalet Üniversitesi profesörü neredeyse dört yaşına kadar konuşmaya başlamadı ve onu teşhis eden doktorlar normal okul hayatından ayrıştırılması gerektiğini belirttiler. Neyse ki, ailesi bu konuda doktorlarla aynı fikirde değildi. Grandin, hayvan bilimlerinde lider bir güç haline geldi, TIME’nin en etkili 100 kişisinden biri seçildi ve hatta hayatı hakkında ödüllü bir biyografik üretti. Otizm topluluğunda açık sözlü bir savunucu olmaya devam ediyor ve “otizmin özelliklerinin değiştirilebileceği ve kontrol edilebileceğine” dair inancı konusunda hala savaş veriyor.

Charles Darwin

1809-1882

ünlü otistikler, rehabilitasyon ve özel eğitim
27 ünlü otistik Derincocuk özel eğitim ve rehabilitasyon

 

Önde gelen bir psikiyatrist olan Trinity College profesörü Michael Fitzgerald, Charles Darwin’in Asperger Sendromu olduğu sonucuna varılan bir makaleyi araştırdı ve yayınladı. Darwin’in çocukluğundan, çok sessiz ve izole bir çocuk olduğunu ve başkalarıyla olabildiğince etkileşimden kaçındığını belirten kayıtlar var. Asperger’li diğer pek çok kişi gibi, mektup yazmak gibi alternatif iletişim yolları aradı. Kimya gibi belirli konularla bağımlılıkları vardı, ama çok görsel düşünüyordu ve otizm spektrumunda ki birisinin hemen hemen tüm özelliklerini gösteriyordu.

Albert Einstein

1879-1955

ünlü otistikler, otizm, rehabilitasyon, özel eğitim
Albert einstein’da otizm spektrum bozukluğu olduğu düşünülmektedir

Belki de tarihteki en ünlü bilim adamı ve matematikçi Albert Einstein’ın bir dizi muhtemelen ilginç gelecek noktaları sıralıyorum. Birincisi, özellikle yetişkin olarak sosyalleşmekte zorlandı. Çocukken, ciddi konuşma gecikmeleri ve daha sonra ekolali(echolalia) veya kendi cümlelerini tekrarlama alışkanlığı yaşadı. Ve elbette, Einstein’ın inanılmaz derecede teknik olduğu gerçeği var. Bu özellikler birçok uzmanı, Einstein’in otizm spektrumunda bir yerlerde göründüğü sonucuna götürdü.

 

Thomas Jefferson

1743-1826

ünlü otistikler, otizm, rehabilitasyon, özel eğitim
thomas jefferson otistik ünlüler arasında gösterilmektedir.

Bu konu özellikle tartışmalıdır. ABD’nin üçüncü cumhurbaşkanının otizm spektrumunda bir yere düştüğünü iddia edenler, Jefferson’un rahatsız edici bir halk konuşmacısı olduğu ve başkalarıyla iyi ilişki kuramadığı bilindiğinden böyle düşünüyorlar. Bazı çağdaş belgeler Jefferson’un yüksek seslere ve alaycı kuşu ile sürekli arkadaşlığı gibi garip rutinlerine karşı hassasiyetini bile referans alıyor. Kanıtlara rağmen, Jefferson söz konusu olduğunda yapabileceğimiz en iyi şey tahminidir, çünkü erken yaşamından kalma çoğu belge çocukluk eviyle birlikte yandı.

James Joyce

1882-1941

Herhangi bir otizm uzmanına James Joyce hakkında bilgi verin ve muhtemelen Joyce’un otistik olduğuna dair birçok kanıt olduğunu iddia ettiğini duyacaksınız. Sonuçta, en ünlü iki eseri “Ulysses” ve “Finnegan’ın Uyanışı” adlı eserleri okuyanlar ne anlatılmak istendiğini anlayacaklardır. Joyce’un Magazine’in dediği gibi, “Okuyucumdan aldığım talep, tüm hayatımı işime ve okumaya adamam gerektiğidir.” Bazıları, çalışmalarına yönelik bu kasıtlı yaklaşımın Joyce’un kendisini toplumdan uzaklaştırma arzusunu dile getirdiğini ve bunun bir çok açıdan otistik bir yaklaşım olduğunu iddia ediyor. Aynı akademisyenler ayrıca Joyce’un gençliğini referans aldılar, bu sırada son derece zeki, ancak aynı zamanda bir dizi fobiden muzdaripti ve arkadaşlarını yakalamakta çok zorlandı.

 

Stanley Kubrick

1928-1999

Stanley Kubrick, “A Clockwork Orange” gibi filmlerin yenilikçi ve son derece yaratıcı yönetmeni olarak ünlüdür. Dr. Strangelove ”ve“ 2001: Bir Uzay Odyssey ”. Fakat bir çeşit otizme de sahip olabilir miydi? Uzmanlar bu konuda bölünmüş durumdalar. Kubrick’in gerçekten otistik olduğunu iddia edenler, yönetmenin münhasır doğasını ve hayvanları istifleme alışkanlığından bahsediyor. Bir satranç ustası gibiydi beyni. Yine de bu konuya muhalefet eden bazı uzmanlar da var .

 

Bu makalede adı geçen isimlerin hepsinde otizm belirtilerinin önemli bi kısmı bulunmakta idi. Günümüz bilimine göre otizm denebilecek bu bulgulardan bazıları geçmişte henüz tanımlı olmadığından , sosyaleşme bozukluğu yaşayan ve o zaman şartlarında tanı konulamayan bir çok ünlü ve hatta dahi ismin olduğunu bilmek otizm belirtileri gösteren çocuğunuz için ailelere umutsuzluk ve kaygı değil, umut vermesini diliyoruz…

 

Kaynakça

ANASAYFA

 

Call Now ButtonCanlı Destek
%d blogcu bunu beğendi: