İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Down Sendromu Nedir ?

Down sendromu kromozomlarda meydana gelen bir düzensizlik sonucunda oluşan genetik bir rahatsızlıktır. İnsanların genlerinde yer alan kromozom sayısı sabittir; fakat down sendromu görülen kişilerde kromozomların sayısı bir fazladır ve bu durum bireyleri hem fiziksel hem de zihinsel olarak etkilemektedir. Down sendromu tedavisi yoktur ve ömür boyu devam etmektedir. Bundan dolayı da özellikle down sendromlu bireyin ailesi ve akrabalarının bu durumu kabullenmeleri gerekmektedir. Böylece bireyin yaşamını daha iyi sürdürebilmesi için gerekli olan adımları çok daha rahat bir şekilde atacaklardır. Down sendromlu birey sayısı sürekli olarak artmaktadır. Yeni doğan bebeklerden bu durumun görülme olasılığı yaklaşık olarak 1/700’dür. Yani her 700 bebekten 1 tanesi down sendromlu olarak doğmaktadır. Ülkemizdeki down sendromluların sayısının ise 100.000 civarında olduğu tahmin edilmektedir.

Down sendromu özel eğitim ve rehabilitasyon

Down sendromu ile ilgili çalışmalar sürekli olarak yapılmakta ve bilimin ilerlemesi ile bu rahatsızlıklarla ilgili yeni bilgiler keşfedilmektedir. Yapılan çalışma ve araştırmalardan bu rahatsızlığın birden fazla tipi olduğu anlaşılmıştır. Bunlardan bir tanesi Trizomi 21’dir. İnsanlardan normalde 23 çift kromozom bulunmaktadır. Bu tip rahatsızlık 21.çift kromozomun sayısının fazla olmasıyla oluşmaktadır. Bir diğer ismi ise mongolizmdir ve en fazla görülen tiptir. Bunun dışındakiler çok daha az görülmektedir. Down sendromlu bireylerde genel olarak görülen belirtiler şunlardır:

  • Hafif ve orta derecede zeka geriliği
  • Kemerli burun yapısı ve badem şeklinde göz
  • Kalın ense
  • Avuç içinde tek bir çizginin yer alması
  • Kısa boy
  • Yavaş metabolizma
  • Kilo problemi

Yukarıda da belirtildiği gibi bu hastalığın tedavisi yoktur. Fakat doğru bir eğitim sayesinde bu bireylerin yaşamları çok daha kaliteli olabilmektedir. Normal eğitim kurumlarının dışında mutlaka özel eğitim veren kurumlardan destek alınması gerekmektedir. Ailelerin bu sürece destek olması ve bireylerin eksik değil farklı olduğu vurgulanmalıdır. Aksi durumda kişiler kendilerini toplumdan soyutlamakta ve bu da çok daha ciddi sorunlara yol açmaktadır. Down sendromlu bireyler aldıkları eğitim sayesinde günlük hayatın içerisine karışabilmekte ve normal bir birey gibi farklı işleri yapabilmektedir. Sadece down sendromluların çalıştığı işletmeler dahi bulunmaktadır.

40.997528.850556

Yorumlar kapatıldı.

Canlı Destek