İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Down Sendromu Nedir ?

DOWN SENDROMU

  1. Down sendromu nedir

  2. Down sendromu belirtileri

  3. Down sendromu tedavisi

  4. Down sendromu için uzman görüşü

  5. Aile için 5 önemli tavsiye


 • 1. Down sendromu nedir

Genellikle belli seviyede öğrenme güçlüğü ve fiziksel belirginliklere neden olan genetik bir sorundur. İnsan hücrelerinde bulunan 46 adet kromozomun 22 + 1(xx)’i   anneden 22 + 1 (xy)’i babadan gelmektedir . İnsan hücresinde ki 21. kromozom çiftinde fazladan bir kromozom bulunursa bu durumu down sendromu olarak tanımlıyoruz.

Down sendromu kromozomlarda meydana gelen bir düzensizlik sonucunda oluşan genetik bir rahatsızlıktır. bu durum bireyleri hem fiziksel hem de zihinsel olarak etkilemektedir.  Down sendromlu birey sayısı sürekli olarak artmaktadır. Yeni doğan bebeklerden bu durumun görülme olasılığı yaklaşık olarak 1/700’dür. Yani her 700 bebekten 1 tanesi down sendromlu olarak doğmaktadır. Ülkemizdeki down sendromluların sayısının ise 100.000 civarında olduğu tahmin edilmektedir.


Down sendromu - rehabilitasyon - özel eğitim
Down sendromu, Rehabilitasyon ve Özel eğitim ile daha yaşanabilir hale getirilebilir

 • 2. Down sendromu belirtileri

En belirgin özellik kendilerine has özel bir yüz şekillerinin bulunmasıdır ancak bu sadece fiziksel belirtisidir ensenin kalın olması,  gözlerdeki çekiklik, burnun basık duruşu vs… Zihinsel olarak kromozom farklılığından ötürü öğrenmede yaşanan güçlükler olarak tarif edilebilir. Maddeler halinde sıralarsak

 • Kemerli burun yapısı ve badem şeklinde göz
 • Kalın ense
 • Avuç içinde tek bir çizginin yer alması
 • Kısa boy
 • Yavaş metabolizma
 • Kilo problemi

 • 3. Down sendromu tedavisi ve eğitim

Bu rahatsızlığın tedavisi yoktur ve ömür boyu devam etmektedir. Bundan dolayı da özellikle down sendromlu bireyin ailesi ve akrabalarının bu durumu kabullenmeleri gerekmektedir. Böylece bireyin yaşamını daha iyi sürdürebilmesi için gerekli olan adımları çok daha rahat bir şekilde atacaklardır.

Temel olarak iki ayaklı bir çalışmadan bahsedebiliriz. Bunlardan ilki çocuğun sağlık bilimlerinden aldığı destek – terapi yöntemleri ve özel eğitimciler olarak bizlerin birebir de verdikleri eğitimler ve çalışmalardır . Kendi alanımızla ilgili konuda şu hususu belirtmekte fayda görüyoruz ki  ” farkı, rengi ve tonu ve fark etmeksizin insan, içinde taşıdığı yaşam enerjisini sosyal çevresinden ve biraz da sevginin iyileştirici gücünden alır . Bu anlamda ihtiyaç duyulan açığın kapatılmasında ki rolü biz özel eğitimciler olarak üstleniyoruz.


kids-2639869_1920
Down sendromu, otizm, asperger, disleski gibi konularda özel eğitim ve rehabilitasyon , kişinin kendine yetebilmesi ve  sosyal yaşamdaki yeri ile ilintilidir

 • 4. Uzman görüşü

Down sendromu ve diğer farklılık ve güçlüklerde olduğu gibi amaç ”kişinin kendini toplumda dışlanmış hissetmeden, fiziksel özellikleri yanında ruhsal anlamda da tamamlanmış hissetmesi, temel ihtiyaçların giderilmesi ile topluma entegrasyondur. Rehabilitasyon ve özel eğitim merkezleri  bu anlamda ”bireyin topluma entegrasyonu ” konusunda, aileler ile sorumluluğu paylaşmaktadırlar.

Yukarıda da belirtildiği gibi bu hastalığın tedavisi yoktur. Fakat doğru bir eğitim sayesinde bu bireylerin yaşamları çok daha kaliteli olabilmektedir. Normal eğitim kurumlarının dışında mutlaka özel eğitim veren kurumlardan destek alınması gerekmektedir. Ailelerin bu sürece destek olması ve bireylerin eksik değil farklı olduğu vurgulanmalıdır. Aksi durumda kişiler kendilerini toplumdan soyutlamakta ve bu da çok daha ciddi sorunlara yol açmaktadır. Down sendromlu bireyler aldıkları eğitim sayesinde günlük hayatın içerisine karışabilmekte ve normal bir birey gibi farklı işleri yapabilmektedir. Sadece down sendromluların çalıştığı işletmeler dahi bulunmaktadır.


 • 5.  Aile için 5 önemli tavsiye

  • Sık sık doktorunuzla görüşmeli ve kontrolleri aksatmamalısınız.

Çocuğunuz her ne kadar sağlıklı olsa da, belli bir yaşa kadar yine de sıklıkla gözlemlenmesinde fayda var. Bu yüzden mümkün olduğu kadar doktor randevularınızı ve kontrollerinizi aksatmamanız gerekli.

  •  Profesyonel destek almak isteyebilirsiniz.

Hem kendiniz için hem de down sendromlu çocuğunuz için faydalı olacak pek çok profesyonel meslek grubu mevcut. Özellikle rehabilitasyon merkezleri bünyesindeki özel eğitim uzmanları, psikologlar ve çocuk gelişim uzmanlarından gerekli zamanlarda destek almaktan çekinmeyin.

Down sendromlu bir çocuk ebeveyni olmak zaman zaman yalnız hissetmenize,  kendinizi güçsüz hissetmenize sebep olabilir. Bu düşünceleri aklınızdan çıkarın ve mutlaka bir rehabilitasyon merkezinden konu hakkinda görüş talep edin.

Hem çocuğunuzun kendini yalnız hissetmemesi için sosyalleşme imkanı sunacak, hem de size psikolojik olarak yardımcı olacaktır. Aynı zamanda pek çok tecrübeli insandan tavsiye alabilme imkanınız da bulunuyor.

  • Bol bol bilgi edinip araştırma yapmak önemli, çünkü yeni bilgiler karşısında bilgi de eskiyor .

Down sendromlu bir çocuğun ebeveyni olmak, sıradan bir çocuğa kıyasla çok daha fazla ilgi ve bilgi gerektirmekte. Onu en doğru şekilde yetiştirebilmek için mutlaka edinebildiğiniz kadar bilgi edinmelisiniz.

Bu konu ile ilgili pek çok kaynağa internette ulaşabilirsiniz. Bu kaynakların çoğunluğu ücretsiz ve fazlasıyla kaliteli. Bunun yanı sıra, down sendromlu çocuk yetiştirme ile ilgili çok sayıda kitap ve yayın bulunabilmekte.

  •  Sosyal hayat destekleyici olabilir

Hem kendinizin hem de çocuğunuzun sosyal hayattan kopmasına izin vermeyin. Parka gidin, yürüyüşe çıkın, etkinliklere katılın. İlk kez down sendromlu bir çocuk sahibi olan ebeveynler genellikle bu sürecin başlangıcında, kendilerini yalnız hissederek, dış dünyaya kendilerini kapatmakta. Bunun olmasına izin vermeyin.

  • Kendinize vakit ayırmak demek ilk önce kendinize terapi yapmak anlamı taşır

Çocuğunuz çok vaktinizi alıyor olabilir. Down sendromlu bir çocuğun ebeveyni olmak elbette çok fazla vaktinizi alacaktır ama ona olan sevginizin kendi yaşantınızı unutturmasına izin vermeyin. Kişisel ihtiyaçlarınız için vakit ayırın, tek başınıza sinemaya gidin, kısa tatillere çıkın.

Down sendromlu çocuğa sahip olmanın bambaşka bir deneyim olduğunu anlatmaya gerek yok. Bu duruma ne kadar hazırlıklı olursanız, ne kadar çok bilgi sahibi olursanız, o kadar rahat bir hayat geçirirsiniz. Her ne yaparsanız yapın, mutlaka kendinize vakit ayırın ve bol bol bilgi edinin.

diğer makaleler

down sendromu nedir
down sendromu beliertileri

Yorumlar kapatıldı.

Open chat
Merhaba çocuğunuzla ilgili sorunu birkaç kelime ile özetleyin lütfen
%d blogcu bunu beğendi: