İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

DİSLEKSİ

DİSLEKSİ ÖZEL EĞİTİM VE REHABİLİTAYSON

 1. DİSLEKSİ DİSLEKTİK NEDİR ?
 2. DİSLEKSİNİN NEDENLERİ NELERDİR ?
 3. DİSLEKSİ İLE İLGİLİ AİLELERE KİM YARDIMCI OLABİLİR
 4. OKUL ÖNCESİ ÇAĞDA DİSLEKSİ BELİRTİLERİ
 5. İLKOKUL ÇAĞINDA DİSLEKSİ BELİRTİLERİ
 6. ORTAOKUL ÇAĞINDA DİSLEKSİ BELİRTİLERİ
 7. LİSE ÇAĞINDA DİSLEKSİ BELİRTİLERİ
 8. AİLELERE TAVSİYELER
 9. DİSLEKSİ OLDUĞU BİLİNEN ÜNLÜLER
 10. ÇOCUĞUNUZ BELKİ DE BİR DAHİ

1.DİSLEKTİK – DİSLEKSİ NEDİR ?

Dislektik bireyler yani Disleksi ile, okuma da yaşanan güçlükler ve kelimeler ile harflerin arasındaki bağlantıyı kurmakta yaşanan güçlükler sebebiyle kişinin öğrenme sürecini olumsuz anlamda etkileyen bir güçlük çeşitidir.

Dislektik bireyler için Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerindeki özel eğitim ve özel öğretim teknikleri yol göstericidir.Bu anlamda disleksi eğitimi, çocuk psikolojisi, özel öğrenme güçlüğü, dil konuşma terapisi, duyu bütünleme ve bireyselleştirilmiş eğitim programı gibi özel yöntemlerle çözüme kavuşturulabilir.

Dislektik  yani disleksi zorluğundan etkilenen bireyler de zeka ile ilgili bir sorun yoktur sadece cümleleri okuma, dilbilgisi kurallarını doğru bir şekilde kullanarak anlamlı cümleler oluşturabilmede sorun yaşanmaktadır

2.DİSKLESİNİN NEDENLERİ NELERDİR ?

Dislektik bireyler ve disleksi konusunda bilimin henüz aydınlatamadığı bazı noktalar mevcut. İnsan beyninin ne kadar karmaşık bir yapıda olduğu herkes tarafından biliniyor. Günümüz tıp biliminde şu anda bile beynimizin bazı kısımlarının işlevleri tam olarak bilinmemekte ve görüntülenememekte. Her geçen gün beynin yeni bölümleri ve fonksiyonları keşfedilmektedir.

Beyin hakkında bu kadar az şey bilirken, disleksi gibi karmaşık bir durumun sebepleri tam ve net olarak bilinemiyor. Ancak disleksi üzerine yapılan araştırmaların sonuçları, bu durumun bazı olası sebeplerine ışık tutmakta.

 • Kalıtım ve Genler

           Disleksi hakkında bazı araştırmalar, disleksinin sık sık aileden çocuğa kalıtsal yoldan geçtiğini ortaya koyuyor. Disleksinin genetik olarak aktarıldığının en önemli göstergelerinden bir tanesi, birden fazla çocuğu olan ailelerde, %40’lık bir oranda, her kardeşte disleksiye rastlanıyor olması.

Disleksinin anne ve babadan çocuklara aktarılma oranı ise %49. Araştırmaların disleksinin hangi genler nedeniyle oluştuğu konusunda net bir sonucu olmasa da, yeni bir dil öğrenme ve konuşma ile bağlantılı genler nedeniyle oluşma ihtimali yüksek olarak görülüyor.

 • Beyin anatomisi ve aktivitesi

           Disleksili bireyler üzerinde yapılan beyin aktivite taramalarında, normal bireylere göre farklı aktiviteler gözlemlenmiş. Yapılan araştırmalarda, beynin sol lobunda bulunan, okuma ile ilgili aktivitelerin yaşandığı bölümde daha az hareket farkedilmekte.

Disleksinin nedenleri üzerine yapılan çalışmalardan bazıları, aslında disleksinin beynin aktivite zayıflığından kaynaklanmadığını, tam aksine bir yorumlama bozukluğu olduğunu ifade ediyor. Ancak sebepleri net olarak bilinmediği için doğruluğu veya yanlışlığı konusunda kesin görüşler mevcut değil.

Disleksi tanisi alan çocuklarla yapılan araştırmalarda, farklı terapiler ve öğrenme methodlarıyla, disleksinin etkilendiği bölgenin anatomisinin değiştiğini ve daha aktif olduğunu belirten deney raporları da bulunmakta.

Bunun dışında, İngiltere’de yapılan son dönem araştırmalarında, zayıf kanıtlarla ortaya konan, disleksinin bebeklikten alınan fiziksel darbe veya anne karnında yetersiz solunum gibi sebeplerden dolayı oluşabileceği ihtimali de bulunmakta.

Bilim insanları disleksi hakkında her geçen gün yeni bilgiler edinmeye devam ediyor. Henüz net bilemesek de, ilerleyen senelerde disleksinin nedenlerini tam olarak anlayabileceğiz.

41.008237628.9783589

Sayfalar: 1 2 3 4

Canlı Destek