İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

DİSLEKSİ İLE İLGİLİ BİLGİLER

  1. Disleksi ve kalıtım

  2. Disleksi ve beyin anatomisi

  3. Disleksi konusunda kim yardımcı olabilir

 

İnsan beyninin ne kadar karmaşık bir yapıda olduğuu herkes tarafından bilinmektedir. Günümüz tıp biliminde bile, halen beynimizin bazı kısımlarının işlevleri tam olarak bilinemiyor ve görüntülenemiyor.

Her geçen gün beynin yeni bölümleri ve fonksiyonları keşfedilmekte.Beyin hakkında bu kadar az şey bilinirken, disleksi gibi karmaşık bir durumun sebepleri tam ve net olarak bilinemiyor.

Ancak disleksi üzerine yapılan araştırmaların sonuçları, bu durumun bazı olası sebeplerine ışık tutmakta.

  • Disleksi , Kalıtım ve Genler

           Disleksi hakkında bazı araştırmalar, disleksi olan bireylerde sık sık aileden çocuğa kalıtsal yoldan geçtiğini ortaya koyuyor. Disleksi genetik geçiş göstergelerinin en kayda değer olan maddelerinden bir tanesi de birden fazla çocuğu olan ailelerde , %40’lık bir oranda, her kardeşte disleksi ile ilgili bulgulara rastlanıyor olmasıdır.

Disleksi hastalığının anne ve babadan çocuklara aktarılma oranı ise %49. Araştırmalar disleksinin hangi genler nedeniyle oluştuğu konusunda net bir sonucu olmasa da, yeni bir dil öğrenme ve konuşma ile bağlantılı genler nedeniyle oluşma ihtimali yüksek olarak görülüyor.

  • Disleksi , Beyin anatomisi ve aktivitesi

           Disleksi olan bireyler üzerinde yapılan beyin aktivite taramalarında, normal bireylere göre farklı aktiviteler gözlemlenmiş. Yapılan araştırmalarda, beynin sol lobunda bulunan, okuma ile ilgili aktivitelerin yaşandığı bölümde daha az hareket fark edilmekte.

Disleksinin nedenleri üzerine yapılan çalışmalardan bazıları, aslında disleksinin beynin aktivite zayıflığından kaynaklanmadığını, tam aksine bir yorumlama bozukluğu olduğunu ifade ediyor. Ancak sebepleri net olarak bilinmediği için doğruluğu veya yanlışlığı konusunda kesin görüşler mevcut değil.

Disleksi tanisi alan çocuklarla yapılan araştırmalarda, farklı terapiler ve öğrenme metotlarıyla, disleksinin etkilendiği bölgenin anatomisinin değiştiğini ve daha aktif olduğunu belirten deney raporları da bulunmakta.

Bunun dışında, İngiltere’de yapılan son dönem araştırmalarında, zayıf kanıtlarla ortaya konan, disleksinin bebeklikten alınan fiziksel darbe veya anne karnında yetersiz solunum gibi sebeplerden dolayı oluşabileceği ihtimali de bulunmakta.

Bilim insanları disleksi hakkında her geçen gün yeni bilgiler edinmeye devam ediyor. Henüz net bilemesek de, ilerleyen senelerde disleksinin nedenlerini tam olarak anlayabileceğiz.

disleksi, rehabilitasyon ve özel eğitim - öğrenme güçlüğü, disleksi nedir, disleksi hastalığı, disleksi eğitim
Disleksi söz konusu olduğunda özel eğitim ve rehabilitasyon eğitimleri etkin uygulanmalıdır
  • Disleksi ile ilgili size kim yardımcı olabilir ?

           Disleksi kompleks bir durum olduğu için, bu durumla ilgili size yardım edecek pek çok uzman var. Oral patologlar ve çocuk nöropsikiyatrları gibi tıp uzmanlarının yanısıra, çocuk psikologları, okuma uzmanları, ÖZEL EĞİTİM UZMANLARI gibi profesyoneller de disleksi için çocuğunuza yardımcı olabilir.

Disleksi ilgi ve motivasyon isteyen bir durum olduğu için, rehabilitasyon sürecini mutlaka yakından takip etmeniz gerekli. Uzmanların destekleri ve tavsiyelerine uyarak, uyguladıkları tedaviyi destekleyici aktiviteleri evinizde uygulamanız, tedavi sürecinin başarılı olmasında büyük katkı sağlayacaktır.

Disleksi tanisi alan çocuğunuzun eğitimini uzmanlar eşliğinde vermeniz çocuğunuzun psikolojisi açısından faydalı olacaktır. Öğrenim güçlüğü çeken çocuklar, eğitim hayatına çok çabuk küsme eğilimindedir. Bu nedenle, onlara uygun hızda ilerleyen bir başlangıç eğitimi en verimli seçim.

Detaylı bilgi için Derin çocuk özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri ile iletişime geçebilirsiniz.

Sevgilerle…

Anasayfa 

Disleksi

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu

Otizm spektrum bozukluğu

Down sendromu

Asperger sendromu

Anadolu üniversitesi  disleksi

İlk yorum yapan siz olun

Call Now ButtonCanlı Destek
%d blogcu bunu beğendi: