İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

DİKKAT EKSİKLİĞİ (DEHB) VE HİPERAKTİVİTE

Last updated on 14/09/2020

DİKKAT EKSİKLİĞİ VE HİPERAKTİVİTE BOZUKLUĞU(DEHB)

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu pek çok sebebe bağlı olarak ortaya çıkabilir. Hayatın her alanında, rehabilitasyon ve özel eğitim ile kendi davranışlarının kontrolünü kendi ellerine almış milyonlarca insan yaşıyor dünyada.

Eğitim , aile ya da  kariyeriniz de ciddi sorunlar yaşamanıza neden olan dikkat eksikliği bir başka ifadeyle dikkat dağınıklığı  nörogelişimsel bir sorun olmasından kaynaklı olarak sadece davranış terapileri ile açıklanabilecek bir sorun değildir.

Okul, aile, tıp bilimi vs gibi çok ayaklı çözümler ile özellikle 6-12 yaş arasında teşhis edilebilirse tedavi edilebilmekte en azından davranışların kontrolü sağlanarak sosyal hayata adaptasyon sağlanabilmektedir.

Tam da bu noktada dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu söz konusu olduğunda özel eğitim ve rehabilitasyon aşaması destek anlamında faydalı olabilmektedir.

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunu 6 madde ile özetlemek gerekirse

 

  • DİKKAT EKSİKLİĞİ VE HİPERAKTİVİTE BOZUKLUĞU İSTATİSTİKLERİ

Dünya üzerindeki her 100 çocuktan 5’inde hiperaktivite gözlemlenmekte bu oran Türkiye’deki nüfusun 27,5 inin çocuk olduğu kabul edildiği düşünüldüğünde, ülkemizde yaklaşık 1 milyon çocuğun aramızda desteğe ve yardıma ihtiyaç duyarak hayatlarına devam etmeye çalıştıkları gerçeğini acı bir şekilde bizlere göstermektedir.

Bu çocuklardan kayda değer bir kısmı,  hiperaktivite semptomlarını yetişkinliklerinde de gösterebilmekte yani başka bir deyişle erken teşhis ve tedavi edilmeyen her durumda olduğu gibi hiperaktivite de ilerleyen yaşlar da , hayatları onarılması çok zor olan durumlara sokabilecek problemler yaşanılmasına sebep olmaktadır .

 Dikkat dağınıklığının en bilinen nedenleri arasında, hiperaktivite yer alıyor. Çocukluğunuzdan bu yana tespit edilememiş olan hiperaktiviteniz, tüm bu dikkat eksikliğinin temel nedeni olabilir

dikkat eksiklği ve hiperaktivite
Dikkat eksikliği ve hiperaktivite, özel eğitim ve rehabilitasyon süreçleri ile şekillendirilmelidir.
  • DİKKAT EKSİKLİĞİ VE UYKU 

Dikkat eksikliğinin herhangi bir hastalığa veya bozukluğa bağlı olmayan sebepleri arasında, uyku problemi yer alabilir. Az veya çok uyuduğunuzda, bölünmüş bir uykuyla odaklanmaya çalıştığınızda dikkat ve konsantrasyon sorunları yaşamanız olası.

Çocuklar üzerinde yapılan bir çalışmada elde edilen verilere göre, yeterince gece uykusu almayan çocuklar, derslerine odaklanmakta çok güçlük çekmektedir.

Verimsiz uyku veya az uyku yani uykusuzluk , yalnızca yorgunluk ve buna bağlı sebeplerden dolayı değil, beyne direk olarak etki ederek, kronikleşen konsantrasyon bozuklukları yaratması nedeniyle de dikkat eksikliğine sebep oluyor.

Düzgün bir uyku takviminiz varsa, uyku apnesi ve buna benzer, uykunuzu bölen problemlerin tespiti için bir doktora danışmanızda fayda var.

  • DİKKAT EKSİKLİĞİ VE TEKNOLOJİ

Dikkat eksikliğinin bir diğer sebebi de, teknolojinin hayatımızda önemli miktarda yer edinmesi ile çok fazla  elektronik alet kullanıyor olmanız olabilir. Elektronik aletlerin, özellikle odaklanılan zamanlarda arka planda ses çıkarması, açık olması, dikkatinizin siz fark etmeden dağılmasına neden olabilir.

Elektronik aletlerin çevrenizde bulunması, çalışırken onlarla ilgilenmeniz alışkanlık yaparak, dikkat eksikliği sorununuzun yoğunlaşmasına neden olabilir.

Çalışırken her zaman sessiz ve mümkünse elektronik aletlerden uzak ortamlarda bulunmanızı tavsiye ederiz.

  • MEDİTASYON VE DEHB 

 Zihniniz gün içerisinde çok fazla dikkat dağıtıcı etmen ile karşı karşıya kalmaktadır. Bunların pek çoğu siz fark etmeden bilinçaltınızda yer tutmakta.

Zaman zaman meditasyon yaparak veya kendinize vakit ayırarak, dikkat eksikliği probleminizin çözümüne katkı sağlayabilirsiniz.

Araştırmalara göre, meditasyon yapmanın dikkat ve konsantrasyon üzerinde çok yoğun etkisi olduğu, meditasyon yapmayan insanlarda çok sık dikkat bozukluğu problemlerine rastlandığı belirtiliyor.

  • SPOR EGZERSİZ VE DİKKAT EKSİKLİĞİ HİPERAKTİVİTE

Dikkat eksikliğinin fiziksel sebeplerinden bir tanesi de vücudunuzun yeteri kadar aktif olmaması. Spor, egzersiz ve her türlü fiziksel aktivite, beynin dikkat ve konsantrasyon merkezleri üzerinde önemli etkiye sahip.

Eğer hareketsiz bir işiniz varsa ve yeteri kadar egzersiz yapmıyorsanız, dikkat eksikliği problemi çekmeniz çok olası. Mümkün olduğu kadar hareketli bir yaşam tarzı seçmeye özen gösterin.

  • ZİHİN AKTİVİTELERİ VE DEHB

Sadece bedeninizi değil, zihninizi de çalıştırmalısınız. Dikkat eksikliğine mental olarak aktif olmayan insanlarda çok sık rastlanmakta.

Mümkün olduğu kadar sudoku, bulmaca, hafıza oyunları gibi aktivitelerle, belki yabancı dil öğrenmeye çalışarak, nota öğrenip piyano çalmaya çalışarak, en azından haftalık olarak zihninizi çalıştırmayı unutmayın.

Dikkat eksikliği ve diğer konularla ilgili Derinçocuk rehabilitasyon ve özel eğitim kurumları ile iletişime geçebilirsiniz…

ANASAYFA

Faydalı olabilecek makaleler.

okul başarısızlığı üzerine

neden aile terapisi
dikkat dağınıklığı üzerine
tıp uzmanı gözünden
otizm

İlk yorum yapan siz olun

Call Now ButtonCanlı Destek
%d blogcu bunu beğendi: