İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

DİKKAT EKSİKLİĞİ – BAĞIRSAK FLORASI İLİŞKİSİ

DİKKAT EKSİKLİĞİ  VE BAĞIRSAK BESLENME İLİŞKİSİ

Dikkat eksikliği ve bağırsak florası ile beslenme konusu, özel eğitim ve rehabilitasyon ile son zamanlarda ilişkilendirilmeye başlamıştır. Özel eğitim ve rehabilitasyon sürecinde, kişinin bireysel sorunlarından yola çıkarak topluma adaptasyon süreçleri ele alınmaktadır. Bu noktada sadece okul başarısızlığı, dikkat eksikliği ve hiperaktivite gibi insanı çevresinden ve kendi benliğinden uzaklaştıran ve topluma yabancılaştıran bu sorunlar değil aynı zaman da otizm ve asperger gibi güçlüklerde de doğal beslenmenin, bağırsak florası ve ağır metallerin hayatımızdaki rolü, endüstrileşme, şehirleşme, su ve hava kirliği gibi konularla ilintili olarak sıklıkla tartışılmaktadır .

Üstelik bu sorunların özel eğitim ve rehabilitasyon süreçlerinin uzmanlık alanları olması dolayısı ile beslenme sorunlarının da artık bu konulara entegre düşünülmesi, halk sağlığı açısından elzemdir.

Hücre zarından içeri giren her maddenin gerek dolaylı gerekse doğrudan beynimize etki ettiğini göz önünde bulundurursak, dikkat eksikliği ve hiperaktivite sorununun önüne geçmek için, diğer tedavi yöntemlerine ek olarak, beslenme konusuna da atıfta bulunmak artık bir zorunluluk halini almıştır.

dikkat eksikliği, görülme sıklığı, istatistik, dikkat dağınıklığı, dehb, hiperaktivite

 Dikkat eksikliği teşhisi almış çocuk ve yetişkinlerde, ufak bir beslenme alışkanlığının değiştirilmesi bile tedaviye büyük katkı sağlamaktadır.


DİKKAT EKSİKLİĞİ – BESLENME VE ÖNERİLER

  • Yapay renklendirici ve tatlandırıcılar

Günümüzde neredeyse her paketli gıdada yer alan renklendirici ve tatlandırıcılar, özellikle dikkat eksikliği yaşayan çocuklar için önemli ölçüde zararlı. Öğrenme güçlüğü, davranış problemleri ve buna bağlı olarak dikkat eksikliğine sebep olabilecek bu maddeleri beslenmenizden uzak tutmanızda fayda var.

İlaveten belirtmek lazım ki ağır metaller standart dışı boya kullanımı ile hayatımızda yer edinmeye başlamıştır dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun çeşitli gen mutasyonları ile bağlantılı olabileceği düşünülüyor. Ancak burada üzerinde durulması gereken nokta doğal beslenmenin bu tarz mutasyonları daha az tetikleyebileceği meselesidir.

  • Koruyucu maddeler içeren yiyecekler

Raf ömrünü uzatmak için ürünlere eklenen bu maddelerin çok sayıda sağlık problemi ile bağlantısı olduğu bilinmekte. Özellikle dikkat eksikliği yaşayan bireylerin mümkün olduğu kadar koruyucu madde içeren ürünler yerine, farklı alternatifleri tercih etmeleri gerekmekte. İnsanın varoluş süreciyle koşut ilerleyen

”Katkı maddeleri” meselesi sadece tuz , baharat ve odun tütsüsü kullanılan 5000 yıllık bir mazisi olan durumdan çok farklı bi noktada ilerlemektedir.

Her ne kadar dünya sağlık örgütlerinin izni dahilinde devam eden bi tartışma olsa da bu konu özellikle 1856’da aniline purple adlı yapay renk maddesi sentezi ile yapay boya üretimi başlangıcı ve 19. yüzyıl sanayileşmenin getirdiği insan ihtiyaçları ve şehirlere yaşanan göç neticesinde günden güne farklı mecralar da tartışma konusu olmaya devam etmektedir.

  • Sağlıklı yağları tercih etmelisiniz.

İnsan vücudunun karbonhidrat ve proteinlere ihtiyacı olduğu kadar, yağ alımına da ihtiyacı vardır. İşlenmiş gıdalarda yer alan büyük ölçüde sağlıksız yağlar, beyin fonksiyonlarına etki ederek, dikkat eksikliği sorununuzu daha da artırabilir. Trans yağ gibi sağlıksız yağlar yerine, balık yağı, avokado veya zeytinyağı gibi sağlıklı yağları kullanmaya başlayın. Özellikle zeytinyağının beyin fonksiyonlarını düzenlediği, dolayısıyla dikkat eksikliğine karşı da önleyici olduğu bilinmekte.

beslenme ve rehabilitasyon
Doğru şekilde vücuda alınan besin, ilaçtır
  • Rafine şeker alımınızı kontrol altında tutun.

Öğrenme kabiliyeti ve vücut sağlığınız için rafine şeker alımını en aza indirmeniz de fayda var. Şeker her ne kadar zihni besleyen bir şey olarak görülse de, tam aksine, ciddi anlamda dikkat eksikliğine neden olmakta.

  •  Yüksek miktarda protein alın.

Son dönem araştırmalarında, protein ağırlıklı gıdalarla beslenen insanların daha az stresli ve daha mutlu olduğu gözlemlenmekte. Daha az stres, doğal olarak dikkat eksikliğinizi de kontrol altına almanızda yardımcı olacaktır. Aynı zamanda proteinin sindirimi yağlara göre daha kolay olduğu için, vücudunuzun sindirim için harcayacağı enerji azalacak, böylece daha verimli bir beyin aktivitesine sahip olacaksınız.

  • B vitamini takviyesi 

Dikkat eksikliği ile direk bağlantısı olan vitaminlerden biri de B vitamini. Bu vitamini içeren gıdaları mutlaka beslenmenize ekleyin. Doktorunuzla görüştükten sonra, eğer gerekliyse B vitamini tabletleri kullanarak, günlük ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

  • Ekmek dikkat eksikliğinin temel sebeplerinden.

Araştırmalarda bağlantısı tam olarak anlaşılamamış olsa da, sonuçlara göre, ekmek tüketimi dikkat eksikliğinde önemli rol oynamakta. Ekmek tüketimini azaltan insanlarda daha verimli çalışma gibi davranışlar rahatlıkla gözlemlenmekte.

Dikkat eksikliğine karşı tüketilmesi gereken bu besinlerin yanısıra, mutlaka düzenli egzersiz ve hareket etmek önerilmekte. Günlük en az yarım saat yürüyüş yaparak, mümkünse yüzerek, vücudunuzu aktif tutmanız hem beden sağlığı hem de beyin kimyası için önemli. Dikkat eksikliği için tavsiye edilen vitamin hapları, bitkisel takviyeler ve buna benzer ürünleri kullanmadan önce mutlaka doktorunuzla görüşmeniz gerektiğini unutmayın. Detaylı bilgi için Derinçocuk Rehabilitasyon ve Özel Eğitim Merkezleri ile iletişime geçmekten çekinmeyiniz.

Sevgilerle

Anasayfa

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu detaylı makale

Otizm

Disleksi ve özel öğrenme

Asperger sendromu

Atipik otizm

Katkı maddeleri üzerine

megep beslenme

otizm ve beslenme resmi görüş

 

İlk yorum yapan siz olun

Call Now ButtonCanlı Destek
%d blogcu bunu beğendi: