İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bahçelievler Duyu Bütünleme Fizik tedavi Rehabilitasyon ve Özel Eğitim Merkezi

BAHÇELİEVLER DUYU BÜTÜNLEME PROGRAMI

Özel Bağcılar Derin Çocuk Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Bahçelievler Duyu bütünleme birimimimiz Bahçelievler bölgesine, Derin Çocuk Özel Eğitim ve Fizik tedavi Rehabilitasyon Merkezleri sorumluluğu ile Duyu bütünleme, Otizm,  Aba terapisi, Dil konuşma terapisi, Özel öğrenme, Fizik tedavi ve Rehabilitasyon, Hiperaktivite ve Çocuk psikolojisi konularında faaliyetlerine devam devam etmektedir.
Bahçelievler bölgesinde Duyu bütünleme hizmetlerimiz Mahmutbey ve Bahçelievler bölgesindeki iki okulumuz aracılığıyla devam etmektedir.

DUYU BÜTÜNLEME
DUYU BÜTÜNLEME

DUYU BÜTÜNLEME NEDİR?

Duyu bütünleme

Duyu bütünleme insan olarak hayatımızı devam ettirmek için ihtiyımız olan 7 duyunun etkili bir şekilde kullanımını hedefleyen bir terapi şeklidir.
Duyu bütünleme mesleki performans ve duyusal bütünleştirici veya duyusal işleme bozukluğuna ilişkin sosyal katılımda zorluk çeken çocukların tedavisinde kullanılan bir yöntemdir.
1900 lü yılların son çeyreğinde Kalifornia üniversitesinden eğitim psikoloğu ve özel ihtiyaçları olan bireyler üzerindeki çalışmalarıyla bilinen Dr. Anna Jean Ayres tanımladı.

Duyu bütünlemenin önemi hakkında konuşmadan önce tarihin en önemli antik çağ filozoflarından aristotalesin şu sözlerinin zihnimizde çınlıyor olması gerekir.

Zihinde hiçbirşey yoktur ki öncelikle duyularca algılanmamış olsun. Aristotales(MÖ 384 – 322)

İnsan duyularıyla algılar, düşünür ve öğrenir. Öğrenme süreçlerinin etkin bir şekilde gelişebilmesi için insanın aşağıda bahsi geçen 7 maddede sorun yaşamaması ve eğer bir sorun varsa uzman yardımıyla tedavi edilmesi gerçeğinden hareketle insan hayatında Özel eğitim ve Rehabilitasyon süreçlerinin neye karşılık geldiği daha net görülebilir.

duyu bütünleme öğrenme pirmidi
Duyu bütünleme Öğrenme piramidi

Duyu Bütünleme 7 madde olarak incelenebilir.

  • Görme duyusu :

Görme duyumuz,göz merceğine vuran ışik demetinin kırılarak gözün içinde bulunan optik sinire(foto reseptörlere) ulaşması ile beyindeki görüntünün sağlanması ile oluşmaktadır.

  • İşitme duyusu:

İşitme duyumuz dışarıdan gelen ses titreşimlerinin sırasıyla Kulak kepçesi, kulak zarının titreşmesi ,östaki borusunu geçen orta kulak kemikleri(çekiç, örs, üzengi), oval pencere,kohlea sıvısı, basilar membran, corti organındaki reseptör tüylerin titreşmesi ve son olarak Vestibulokohlear sinirlerine( işitme sinirleri) geçmesiyle oluşur

  • Dokunma duyusu:

Deride bulunan doku reseptörlerin uyarım basıncını hissetmesiyle aksiyon potansiyeline bağlı olarak, sinir sistemlerindeki akson-dentrit bağlantılarına aktarılan sinyalin refleks ya da harekete dönüşme durumudur.

  • Koklama duyusu:

Burun boşluğunun beyne doğru olan üst kısmındaki koku reseptörlerinin beyne gönderdiği sinyaller neticesinde oluşmaktadır.

  • Tatma duyusu :

Dilin üzerinde çözeltinin sırasıyla tat tomurcuğu, gustatör hücre ve tat alma reseptörleri ile beyne iletilmesiyle oluşan duyudur.

  • Denge duyusu :

Kulak içindeki semisirküler kanallar(Başın açısal hareketlerini algılar), utriculus-sacculus (Boyun sabitken dikey ve yatay yer değiştirmesini algılar) ile otolitlerin hareketleri ile oluşan duyudur.

  • Beden farkındalığı ve uzuv hareketi :

Bedenimizdeki her organın konumunu, uzuvların hareketlerini örneğin yumruklarımızın sıkılı olması, bir bardağı tutarken suyu içme hareketi gibi hayati öneme sahip duyumuzdur.

Daha çok otizm ve down sendromu ile ilgili çalışmalarda bahsi geçmektedir.

İstanbul Bahçelievler ve İstanbul Bağcılar ilçelerinde eğitim hayatına devam etmekte olan okullarımızda otizm spektrum bozukluğu tanısı almış otistik çocuklarımız için yoğun ya da seanslı aba terapileri, okuma yazma konuşma güçlüğü yaşayan bireylerimiz için özel terapiler, disleksi, birçok hastalığa eşlik etmekte olan dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu ile ilgili eğitim çalışmaları ve terapileri, Evde uzman fizyoterapistler eşliğinde gerçekleştirilen fizik tedavi hizmetleri, down sendromlu bireyler ve duyu bütünleme eğitimleri devam etmektedir.

Yapılan seanslı eğitimler tamamen ücretsiz olup devlet tarafından desteklenmektedir bununla birlikte eve kadar servis hizmeti mevcuttur bu konuyla ilgili detaylı bilgi ve iletişim için lütfen tıklayınız.

Sevgilerle…

ANASAYFA

 

Call Now ButtonCanlı Destek
%d blogcu bunu beğendi: