İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

BAĞCILAR REHABİLİTAYSON DUYU BÜTÜNLEME OTİZM DOWN SENDROMU

BAĞCILAR REHABİLİTASYON DUYU BÜTÜNLEME PROGRAMI

İstanbul Bağcılar Rehabilitasyon duyu bütünleme birimi olarak Bağcılar bölgesine, Derin Çocuk Özel Eğitim ve Rehabilitasyon kalitesi ile Duyu bütünleme, otizm, özel öğrenme, fizik tedavi ve rehabilitasyon, hiperaktivite ve çocuk psikolojisi konularında eğitim vermeye devam etmektedir.
Bağcılar bölgesinde Duyu bütünleme hizmetlerimiz Mahmutbey ve Bahçelievler bölgesindeki iki okulumuz aracılığıyla devam etmektedir.

Bağcılar duyu bütünleme, rehabilitasyon, özel eğitim, derincocuk
Bağcılar Özel eğitim Duyu Bütünleme Eğitimi

Duyu Bütünleme Nedir?

Duyu bütünleme insan olarak hayatımızı devam ettirmek için ihtiyımız olan 7 duyunun etkili bir şekilde kullanımını hedefleyen bir terapi şeklidir.
Mesleki performans ve duyusal bütünleştirici veya duyusal işleme bozukluğuna ilişkin sosyal katılımda zorluk çeken çocukların tedavisinde kullanılan bir yöntemdir.
1900 lü yılların son çeyreğinde kalifornia üniversitesinden eğitim psikoloğu ve özel ihtiyaçları olan bireyler üzerindeki çalışmalarıyla bilinen Dr. Anna Jean Ayres tanımladı.

Zihinde hiçbirşey yoktur ki öncelikle duyularca algılanmamış olsun. Aristotales(MÖ 384 – 322)

BAĞCILAR REHABİLİTASYON DUYU BÜTÜNLEME
BAĞCILAR ÖZEL EĞİTİM DUYU BÜTÜNLEME

Duyu Bütünleme 7 madde olarak incelenebilir.

  • Görme duyusu :

Görme duyumuz,göz merceğine vuran ışik demetinin kırılarak gözün içinde bulunan optik sinire(foto reseptörlere) ulaşması ile beyindeki görüntünün sağlanması ile oluşmaktadır.

  • İşitme duyusu:

İşitme duyumuz dışarıdan gelen ses titreşimlerinin sırasıyla Kulak kepçesi, kulak zarının titreşmesi ,östaki borusunu geçen orta kulak kemikleri(çekiç, örs, üzengi), oval pencere,kohlea sıvısı, basilar membran, corti organındaki reseptör tüylerin titreşmesi ve son olarak Vestibulokohlear sinirlerine( işitme sinirleri) geçmesiyle oluşur

  • Dokunma duyusu:

Deride bulunan doku reseptörlerin uyarım basıncını hissetmesiyle aksiyon potansiyeline bağlı olarak, sinir sistemlerindeki akson-dentrit bağlantılarına aktarılan sinyalin refleks ya da harekete dönüşme durumudur.

  • Koklama duyusu:

Burun boşluğunun beyne doğru olan üst kısmındaki koku reseptörlerinin beyne gönderdiği sinyaller neticesinde oluşmaktadır.

  • Tatma duyusu :

Dilin üzerinde çözeltinin sırasıyla tat tomurcuğu, gustatör hücre ve tat alma reseptörleri ile beyne iletilmesiyle oluşan duyudur.

  • Denge duyusu :

Kulak içindeki semisirküler kanallar(Başın açısal hareketlerini algılar), utriculus-sacculus (Boyun sabitken dikey ve yatay yer değiştirmesini algılar) ile otolitlerin hareketleri ile oluşan duyudur.

  • Beden farkındalığı ve uzuv hareketi :

Bedenimizdeki her organın konumunu, uzuvların hareketlerini örneğin yumruklarımızın sıkılı olması, bir bardağı tutarken suyu içme hareketi gibi hayati öneme sahip duyumuzdur.

Daha çok otizm ve down sendromu ile ilgili çalışmalarda bahsi geçmektedir.

ilave olarak dikkat eksikliği(dehb), erken yaş otistik çocuklar için ABA terapileri, disleksi, down sendromu, dil ve konuşma ve evde fizik tedavi hakkında bilgi alabilirsiniz.

Devlet destekli ücretsiz ve eve kadar servisli eğitimlerimize katılmak isterseniz iletişim adreslerimizden ve telefonla bize ulaşabilirsiniz. 

ANASAYFA

 

Bağcılar rehabilitasyon merkezi Özel eğitim Duyu bütünleme Otizm
Bağcılar Derinçocuk Rehabilitasyon Merkezi, Duyu bütünleme, Otizm ABA

Canlı Destek