İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

BAĞCILAR REHABİLİTASYON DİL KONUŞMA, DUYU BÜTÜNLEME, OTİZM ABA TERAPİ EĞİTİMİ

BAĞCILAR REHABİLİTASYON DİL KONUŞMA, DUYU BÜTÜNLEME, OTİZM ABA TERAPİ EĞİTİMİ


İstanbul Bağcılar ilçesinde Özel Bağcılar Derin Çocuk Rehabilitasyon ve Özel Eğitim Okulları  duyu bütünleme, dil konuşma terapisi, otizm aba terapi merkezimiz ile Bağcılar bölgesinde eğitimlerine devam ediyor. Özellikle okul öncesi yaşlarda ya da okul çağında olan çocuklar için duyu bütünleme, otizm spektrum bozukluğu, dil konuşma terapileri, özel öğrenme, fizik tedavi ve rehabilitasyon, hiperaktivite ve çocuk psikolojisi konularında eğitim vermeye devam etmektedir.

Duyu bütünleme nedir? sorusu oldukça merak edilen bir konudur. Görme, İşitme, koklama, tatma, dokunma, denge ve beden farkındalığı hakkındaki sorulara verilen cevaplara geçmeden önce öncelikle belirtmemiz gerekmektedir.
Bağcılar bölgesinde Duyu bütünleme hizmetlerimiz Bağcılar-Mahmutbey ve Bahçelievler bölgesindeki iki okulumuz aracılığıyla eve kadar ücretsiz ve servisli olarak devam etmektedir.


İçindekiler


Duyu Bütünleme Nedir?

Duyu bütünleme insan olarak hayatımızı devam ettirmek için ihtiyacımız olan 7 duyunun etkili bir şekilde kullanımını hedefleyen bir terapi şeklidir.
Mesleki performans ve duyusal bütünleştirici veya duyusal işleme bozukluğuna ilişkin sosyal katılımda zorluk çeken çocukların tedavisinde kullanılan bir yöntemdir.
1900 lü yılların son çeyreğinde kalifornia üniversitesinden eğitim psikoloğu ve özel ihtiyaçları olan bireyler üzerindeki çalışmalarıyla bilinen Dr. Anna Jean Ayres tanımladı.


Zihinde hiçbir şey yoktur ki öncelikle duyular tarafından algılanmamış olsun.

Aristotales(MÖ 384 – 322)

BAĞCILAR REHABİLİTASYON DUYU BÜTÜNLEME öğrenme pramidi dil konuşma
BAĞCILAR ÖZEL EĞİTİM DUYU BÜTÜNLEME ÖĞRENME PRAMİDİ dil konuşma

Duyu Bütünleme Çeşitleri

Duyu bütünleme çeşitleri insan duyularının farklı alanları ile ilgili olarak ortaya çıkar ve terapi eğitimleri bu doğrultuda ilerler.

  • Görme duyusu 

Görme duyumuz,göz merceğine vuran ışık demetinin kırılarak gözün içinde bulunan optik sinire (foto reseptörlere) ulaşması ile beyindeki görüntünün sağlanması ile oluşmaktadır.

  • İşitme duyusu

İşitme duyumuz dışarıdan gelen ses titreşimlerinin sırasıyla Kulak kepçesi, kulak zarının titreşmesi ,östaki borusunu geçen orta kulak kemikleri(çekiç, örs, üzengi), oval pencere, kohlea sıvısı, basilar membran, corti organındaki reseptör tüylerin titreşmesi ve son olarak Vestibulokohlear sinirlerine( işitme sinirleri) geçmesiyle oluşur

  • Dokunma duyusu

Deride bulunan doku reseptörlerin uyarım basıncını hissetmesiyle aksiyon potansiyeline bağlı olarak, sinir sistemlerindeki akson-dentrit bağlantılarına aktarılan sinyalin refleks ya da harekete dönüşme durumudur.

  • Koklama duyusu

Burun boşluğunun beyne doğru olan üst kısmındaki koku reseptörlerinin beyne gönderdiği sinyaller neticesinde oluşmaktadır.

Bağcılar duyu bütünleme, rehabilitasyon, özel eğitim, derincocuk

  • Tatma duyusu :

Dilin üzerinde çözeltinin sırasıyla tat tomurcuğu, gustatör hücre ve tat alma reseptörleri ile beyne iletilmesiyle oluşan duyudur.

  • Denge duyusu :

Kulak içindeki semisirküler kanallar(Başın açısal hareketlerini algılar), utriculus-sacculus (Boyun sabitken dikey ve yatay yer değiştirmesini algılar) ile otolitlerin hareketleri ile oluşan duyudur.

  • Beden farkındalığı 

Bedenimizdeki her organın konumunu, uzuvların hareketlerini örneğin yumruklarımızın sıkılı olması, bir bardağı tutarken suyu içme hareketi gibi hayati öneme sahip duyumuzdur.

Dil ve konuşma terapisi

Dil konuşma terapisi, konuşma güçlüğü yaşayan çocuklarda ve otizm, disleksi ya da çeşitli konuşma bozuklukları ile ilgili sıkıntılar yaşayan çocuklarda uygulanır. Uzman dil terapisti desteğinde bu faaliyetlerimiz sürdürülmektedir. Resim değiştirme iletişim tekniği (pecs) bu konuda kullanılan temel bileşenlerdir.

Bağcılar rehabilitasyon dil konuşma duyu bütünleme otizm aba terapi eğitimi Derin Çocuk İstanbul Bağcılar Rehabilitasyon Merkezleri

İstanbul Bağcılar Özel Derin Çocuk Rehabilitasyon ve Özel Eğitim Merkezleri, Derin Çocuk Ailesinin İstanbul Avrupa yakası Bağcılar ilçesinde bulunan 2. birimidir . Bu birim Aba terapileri, ergoterapi , fizik tedavi, dil terapisti yani pedagog eşliğinde dil konuşma terapi çalışmaları, disleksi, down sendromu, otizm gibi konlarda eğitim verir.

Dil konuşma, duyu bütünleme, Otizm aba terapi eğitimi, Fizyoterapi gibi çalışmalar ve terapiler, çocuğun durumuna göre bir bütün olarak uygulanabilir.

Otizm ve Dislektik çocuklar için sıklıkla uygulanan duyu bütünleme, ergoterapi ihtiyaç halinde herhangi düzeydeki bir çocuk içinde kullanılabilir.

Bağcılar ilçesinde bulunan bu okulumuzda bağcıların  güneşli, mahmutbey gibi bütün mahallerine ücretsiz eğitim ve servis hizmetleri verilmektedir.


KONU İLE İLGİLİ VE FAYDALI OLABİLECEK MAKALELER

Otizm ile ilgili bilgi bulabileceğiniz bu makalede tanım, belirtiler, ailelere tavsiyeler, otizmde tuvalet eğitimi, davranış değiştirme, aba terapi ve tedaviler üzerine yoğunlaşılmıştır.

Down sendromu hakkında çeşitli bilgiler bulabileceğiniz bu makalemizde yapılabilecekler, terapiler neyi kapsar? ve ailelere tavsiyeler nelerdir? gibi konu başlıklarına odaklanılmıştır.

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu nedir? 20 madde de dehb gibi konu başlıklarına sahip bu makalemizde, tanım, tanı ve tedavi gibi temel konulara açıklama getirilmiştir.

Otizmli çocuklar için uygulanan Aba terapileri yani uygulamalı davranış analizi konusuna değinilen bu makalede önemle atıf yapılan konu, teşhisin çok erken yapılabilmesi ile çocukta tedavinin yani davranış kontrolünün mümkün olabileceğidir. Otizm üzerinde, dünyada etkinliği kanıtlanmış en önemli bilimdir. Okul öncesi ya da okul çağı çocuklarda gelişim hızlı olabilmektedir.

Özel öğrenme güçlüğü kapsamındaki disleksi, disgrafi ve diskalkuli gibi alanlardaki çalışmalara odaklanır. Disleksili bireylerde genellikle zihin ile ilgili bir sorun yoktur. Hatta ortalama üstü zeka bildirilen pek çok vaka vardır. Ancak özel eğitim, özel öğrenme güçlüğünün tedavisinde ana tedavidir.

Bu makalemizde İstanbul Bahçelievler ilçesinde okulumuz tarafından verilen dil konuşma terapisi tanımlanmaktadır. Dil terapisi nedir? kekemelik, konuşma kaybı, tanı, tedavi yöntemlerine odaklanılan bu makalenin ailelere faydalı olmasını dileriz.

Evde uzman fizyoterapistler eşliğinde sürdürülen Bedensel engelli bireyler destek eğitiminin anlatılmaktadır. Ailelere faydalı olması dileğiyle.

Devlet destekli ücretsiz ve eve kadar servisli eğitimlerimize katılmak isterseniz Derin Çocuk İletişim adreslerimizden ve telefonla bize ulaşabilirsiniz.

Derin Çocuk Rehabilitasyon ve Özel Eğitim Merkezleri’nden sevgilerle…

DERİN ÇOÇUK ANA SAYFA

Bağcılar rehabilitasyon merkezi Özel eğitim Duyu bütünleme Otizm dil konuşma
Bağcılar Derinçocuk Rehabilitasyon Merkezi, Duyu bütünleme, Otizm ABA dil konuşma

Call Now ButtonCanlı Destek
%d blogcu bunu beğendi: