İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Asperger sendromlu olmak bir engel mi ?

ASPERGER SENDROMLU OLMAK ENGEL Mİ?

Asperger sendromlu olmak engel mi? Asperger sendromu nedir? Asperger sendromu belirtileri nelerdir? Aspergerin belki de bir ödül olabileceğini bize kanıtlayan, aspergerli bir mühendisin anlatımı ile aspergerli bireylerin hayatları için önemli birkaç noktayı hep birlikte irdeleyelim.

Ama öncelikle şunu belirtmek gerekir ki engel gruplarında ki insanlar hakkında söylenebileceklerin en iyisi, bu sorunlarla baş etmeye çalışan insanların hikayelerinde saklıdır bize göre.

Gelin hep beraber kulak verelim …

İsviçre’de yaşayan saygın bir bilgisayar mühendisi olan Aspergerli bilgisayar programcısı Gerard Gaudard aspergerin engel olup olmadığı sorusuna kendi hayatından bir kesitle cevap veriyor.


İçindekiler


ASPERGER SENDROMU NEDİR 

Otizme nazaran bu hastalığa sahip bireylerde, konuşma ile ilgili bir sorun bulunmayışı ve zaman zaman yüksek zeka seviyelerinde takıntılı bir merak duygusundan hareketle sıra dışı yeteneklerin ortaya çıkması ile karakterize olan yaygın gelişimsel bir bozukluktur.


ASPERGER SENDROMLU OLMAK BİR ENGEL Mİ ?

  • Gerhard Gaudard 1975 Yılında İsviçre’de doğan ve aspergerli olduğunu çok sonradan öğrenen bir bilgisayar programcısıdır.
  • 2010 yılında yaşamış olduğu bir depresyon sonucu kaldığı klinikteAsperger Sendromu tanısı konan Gerhard Gaudard, 2011 Yılında  İsviçre’deki bir  yazılım firmasında bilgisayar programcısı olarak çalışmaya başlamıştır.
  • Asperger sendromu tanısı konduktan sonra bu alanda bir çok araştırma yapan ve makaleleri yayınlanan Gerhard Gaudard’ın söylediğine göre

Asperger sendromu tanımına bakıldığında kesinlikle bir engel olması bir yana,  aslında derin bir yaygın gelişimsel bozukluk olduğunu ifade etmektedir.

Yetişkinlerde asperger sendromu

  • Asperger sendromu hakkında çocuklar ve gençler üzerine bir çok yayının bulunduğu; ancak yetişkinler için aynı durumun söz konusu olamadığını belirtiyor. Bu durumun, yetişkinlere asperger tanısı konmasının henüz yeni bir uygulama olmasından kaynaklandığını belirten Gerhard Guadard, kendisini engelli olarak gördüğünü belirtiyor. Çünkü yemek yemek veya ayak üstü iki çift laf etmek gibi normal olarak tarif edilen insanların yapmaktan hoşlandıkları bir çok şeyi kendisininde yapabildiğini, ancak bunun kendisi için çok stresli ve yorucu olduğunu ifade etmektedir.
  • Zorunlu olmadığı sürece konuşmadığını, mecburi olduğu durumda da çok fazla konuştuğunu belirten Gerhard Gaudard, karısını kendisi çok konuştuğunda müdahale ederek durdurması konusunda bilgilendirdiğini, kendisinin bir kullanma kılavuzunun olduğunu ve buna göre davranmanın genelde iyi sonuçlar verdiğini belirtmektedir.
  • Bu durumun kendisi için bir engel olduğunun tecrübelerle sabit olduğunu, mevcut durumu kabul ederek yapabildiğinin en iyisini yapmaya çalıştığını belirtiyor Gerhard Gaudard. Aspergerlilerin farklı olduğunu, ancak diğer insanlarında de farklı olduğunu, aspergerlilerin birbirlerinden bile farklı olduklarını; ancak en önemlisinin de aspergerli bireylerin diğer insanlardan biraz daha özel olarak, kendilerine özgü karakterlere sahip olduklarını dile getirmektedir.

ASPERGER BELKİ DE BİR ÖDÜL OLABİLİR

Sosyal açıdan zorlayıcı olsa da bilimsel, sanatsal veya teknik açıdan asperger sendromu birey için bir ödül olabilir . Çünkü yüksek zeka belirtileri ile birlikte asosyal davranış göstermeleri, kendi ilgi alanlarında eşsiz bilgi donanımına sahip olmalarına yol açabilmektedir.

Yüksek işlevli otizm

Asperger sendromunun yüksek işlevli otizm olarak tarif edilmesindeki sebep, otizme nazaran bu hastalığa sahip bireylerde, konuşma ile ilgili bir sorun bulunmayışı ve zaman zaman yüksek zeka seviyelerinde takıntılı bir merak duygusu görülmektedir. Bu takıntılı merak duygusundan hareketle sıra dışı yeteneklerin ve derinlemesine bilgi sahibi bir kişiliğin ortaya çıkması bu durumda sıklıkla görülmektedir.

Bu konuda kısaca söylenebilecek olan şudur ki ”asperger bir engeldir” fakat özel eğitim ve rehabilitasyon süreçlerinin doğru yönetilmesiyle engel olmaktan çıkarılabilir.

Asperger sendromu ve otizm farkı 

asperger syndrome hakkında kısaca şunu söylemekte de fayda var. 2013 yılında Amerika Psikiyatri Derneği(APA) tarafından yayınlanan DSM-5 kitapçığı ile asperger sendromu, otizmin bir alt dalı olmaktan çıkarılmış ve asperger sendromu başlı başına ayrı bir dal olarak düzenlenmiştir.

Öncesinde atipik otizm, asperger sendromu, yarı otistik ve yalancı otizm gibi kavramlar değiştirilip şu anda kullandığımız güncel versiyonlarına dönüştürülmüştür. otizm nedir-otizm belirtileri ise hafif düzey otizm, orta düzey otizm ve ağır otizm olarak 3 alt dala ayrılmıştır.

Bundaki sebep şudur ki, genellikle asperger dil gelişim geriliği göstermemekte sadece sosyalleşme güçlükleri yaratmaktadır. Tabii ki bu kişi için az bir güçlük değildir fakat dil güçlüğü olmaması kişinin kendini ifade edebilmesinde avantaj yaratmakta ve otizmden ayrılmaktadır.


ASPERGER SENDROMU HAKKINDA BİRKAÇ ÖNEMLİ DETAY

Aspergerli annesi olmak

ASPERGER SENDROMU NEDİR
ASPERGER SENDROMU NEDİR

Asperger sendromlu olmak bir engel mi

DERİN ÇOCUK ANA SAYFA

Yorumlar kapatıldı.

Call Now ButtonCanlı Destek
%d blogcu bunu beğendi: