İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ASPERGER SENDROMLU ÜNLÜLER [] DAHİ HASTALIĞI [] FARKLILIĞIN BAŞARISI [] 10 ÜNLÜ ASPERGERLİ

ASPERGER SENDROMLU 10 ÜNLÜ İSİM

ASPERGER NEDİR? NEDEN DAHİ HASTALIĞI?

Asperger sendromu sıklıkla dahi hastalığı olarak tanımı yapılan bir farklılıktır.

Asperger sendromuna dahi hastalığı denmesinin sebebi, asperger sendromlu çocukların ya da yetişkinlerin çok derin ilgi alanlarının bulunması yani ilgilendikleri konu hakkında derinlemesine bilgi edinmek için sosyal becerileri ve sosyal çevrelerini terketmeleri gösterilmektedir.

Asperger sendromlu ünlüler genelde bu sebepten dolayı kendi ilgi alanlarında hobi olarak araştırmaya başladıkları konuda yoğun merak duygularından hareketle uzmanlaşırken zamanla toplumda sivrilerek görünür hale gelmektedirler.

Asperger sendromu, otizm spektrum bozukluğu ile ilgili otorite olarak kabul edilen Amerika Psikiyatri Derneği tarafından Dsm IV kitapçığında 2013 yılına kadar otizmin bir parçası olarak kabul edilmekteydi.

APA tarafından 2013 yılında yayınlanan Dsm V ile bu sınıflandırmayı değiştirmiş Atipik otizm tanımını kaldırmış ve asperger tanımını otizm spektrum bozukluğundan ayırmıştır.

Otizm spektrum bozukluğu bu sınıflandırmadan sonra Hafif otizm, orta otizm ve ağır otizm olarak 3 kategoride değerlendirilmeye başlanmıştır.

Asperger sendromunun ayrı değerlendirilme sebebi daha çok dil gelişiminde bir sorun olmamasından, sıklıkla IQ seviyesinin normal üstü olmasından ve sadece sosyal becerilerde ve topluma adaptasyon açısından sorun yaşanmasından kaynaklanmaktadır.

Asperger sendromlu çocuklarda otistik çocuklardan farklı olarak bebeklikten itibaren değil 3 – 4 yaş sonrası tespit edilebilmektedir. çünkü asperger sendromlu bireylerde genelde herhangi bir konuşma bozukluğu yoktur, sadece sosyalleşme noktasında farklılaşmalar oluşmaktadır.

ASPERGER SENDROMLU 10 ASPERGERLİ YETİŞKİN

  • DAN AYKROYD

asperger sendromu, asperger, aspergers, aspergen otizm, özel eğitim, rehabilitasyon

Asperger sendromlu ünlü dahi bir sanatçı Dan Aykrold ülkemizde ve dünyada bir döneme damga vuran hayalet avcılarının yaratıcısı ve başrol oyuncularından birisidir.

Asperger sendromunun takıntılı bakış açısının aslında bir deha yaratabileceği gerçeğine dikkat çekmek iyi olabilir.

Asperger sendromlu olduğunu açıklamıştır.

  • SATOSHİ TAJİRİ

asperger sendromu, ünlüler, dünyaca ünlü, meşhur, otistik, otizm, özel eğitim, rehabilitasyon

Çocukluk yıllarında aspergerler sendromu belirtileri olan ve sıklıkla görülen aileyi tedirgin eden sosyal hayattan uzakta kalarak toplama davranışlarında bulunması yani böcek toplama hobisi, Japonya kırsal yaşantısından koparak kentlere taşınma dijital kültürün kesişim kümesi ile birleşince ortaya ünlü pikachu ve pokemon evreni çıktı. Ünlü nintendo oyunu Super Mario Bros ve birçok meşhur nintendo oyununda ise çalışmaları olduğu biliniyor

  • PADDY CONSİDİNE

asperger sendromu, otizm, rehabilitasyon , özel eğitim, paddy considine

Asperger sendromlu ünlü sanatçı Paddy Considine Tyrannosaur filminin yönetmeni birçok filmde yönetmenlik, senaristlik ve oyunculuk yapmıştır. Ülkemizde de sıkı takipçi kitlesine sahip peaky Blinders’ın 3. serisinde oyuncu olarak rol almıştır.

2011 yılında kendisine asperger sendromu tanısı konulduğunu açıklamıştır.

Ardından görsel uyaranların yeterince işlenememesiyle ortaya çıkan  İrlen sendromu teşhisi konulmasıyla mor irlen filtreleri kullanarak kısmen de olsa tedavi edilebildi.

  • CHARLES RİCHTER

ASPERGER SENDROMU, OTİZM, ASD, AUTİSM, OSB, ABA, RİCHTER

Deprem deyince aklınıza ne geliyor? Meşhur kuzey anadolu fay hattı diyenler çoktur sanırım ama aslında deprem deyince aklımıza deprem ölçeklendirmesini asperger sendromu belirtileri taşıyan ünlü bir dahinin yarattığı gelmelidir.

Üstelik ölçeklendirmeyi bu dahi aspergerli tarafından yaratılan yöntemlerle yapıyor olmamız aslında farklılıklara duymamız gereken saygıya yapılan bilimsel bir atıf ve başımızı öne eğerek verdiğimiz selamdır.

  • WOLFGANG AMADEUS MOZART
mozart, otistik ünlüler, otizm, rehabilitasyon, özel eğitim
Mozart dünyanın en tanınmış ünlü otistiklerinden

Asperger sendromlu olduğu düşünülen ünlü deha Wolfgang Amadeus Mozart hakkında ne söylenebilir ki otizm spektrum bozukluğundan şüphe edilmesi müziğe duyduğu takıntılı platonik aşk ve sosyal adaptasyon güçlükleri insanoğluna birçok eser kazandırmıştır. sosyal güçlükleri ve aşırı takıntılı ilgisi asperger ile karakterizedir ancak ne olursa olsun dünyanın en ünlü müzisyeni olmasına hiç bir şey mani olamamıştır.

  • VLADiMİR PUTİN

özel eğitim, rehabilitasyon, asperger, otizm, asd, autism, otizm spektrum bozukluğu

Her ne kadar kesinliği tartışmalı olsa da 2008 yılında Pentagon’a bağlı bir düşünce kuruluşu asperger sendromuna benzer bir otizm spektrum bızukluğundan şüphe ediyorlardı. Günümüzde bilinen en ünlü siyaset adamlarından birisi belki de böyle güzel bir hediyeden payına düşeni almış olabilir.

  • ISAAC ASİMOV

İSAAC ASİMOV, ASPERGER, ASPERGER ÜNLÜLER

Dünyaca ünlü Ben robot yazarı tabii sadece bununla sınırlı değil, 500 ten fazla kitap ve tahminen 90 bin adet mektup kartpostal çalışması yaptığı tahmin edilmektedir böyle bir isme dahi desek az olmaz herhalde.

  • BLİND TOM WİGGİNSBlind tom wiggins, aspergerli ünlüler, asperger sendromu, 10 ünlü aspergerli,, otistik, ünlüler

 

Gözleri görmemesine rağmen çocuk yaşlarda müziğe ilgi duyuyordu. 4 yaşındayken piyano çalmaya başladı ve 19.yüzyıl Amerikası’ndaki en ünlü piyanist olarak tarihe geçti. Müziği normal olarak tanımlanan insanlardan daha farklı duymak ve yorumlamak ancak bir hediye olsa gerek.

  • SUSAN BOYLE

Dünyanın ünlü otistikleri, 10 ünlü asperger sendromlu, özel eğitim, otizm, asd, osb, aba, otistik

2009 yılı İngiltere yetenek yarışması finalisti. İlk olarak doğum esnasında doktorlar beyin hasarından bahsetse de ilerleyen yıllarda asperger sendromu teşhisi konuldu yani asperger sendromlu ünlüler kervanına katılacaktı.

  • STANLEY KUBRİCK

asperger sendromlu ünlü, otizm, otistik, stanley kubrick,

Ünlü film yönetmeni film setlerinde söylenilenlere göre sosyal sorunlarla boğuşuyordu, çok detaycı ve takıntılı olduğu ileri sürülmesi bize kesin olmasa da bir fikir veriyor.

ANASAYFA

 

 

Call Now ButtonCanlı Destek
%d blogcu bunu beğendi: