İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

AİLE TERAPİSİ ÜZERİNE

REHABİLİTASYON SÜREÇLERİ VE AİLE TERAPİSİ, AİLE DANIŞMANLIĞI

Aile terapisi ve aile danışmanlığı, psikolojik sağlığımız için aile içi ilişkilerin ne kadar önemli olduğunu ifade eden ve son dönemlerde oldukça popüler olan bir kavramdır. Aile terapisi yaklaşımlarının ortak noktası rehabilitasyon merkezlerinde ”anne baba eğitimleri” vererek aileyi çözümün bir parçası haline getirerek çocuğun yaşam boyu eğitim alacağı yegane okula yani aileye vurgu yaparak, sorunun aileden mi yoksa bireyden mi kaynaklandığı konusunu rehabilitasyon tecrübesi ile irdeleyerek, aileyi çözümün odak noktası haline getirmesidir.

AİLE DANIŞMANLIĞI VE REHABİLİTASYON İLİŞKİSİ

Toplumun en küçük sosyal yapısı olan aile, sağlıklı bireylerin yetiştirilebilmesi ve istikrarlı yapıların inşa edilebilmesi için bir lokomotiftir. Konuya sadece sosyolojik olarak bakmak yerine biraz da biyolojiyle ilintili hale getirmek yerinde olacaktır.
1887 yılında Avusturya’da doğan gelişim psikologu Rene Spitz, stresli bir ailede ihmal edilerek büyüyen çocukların akranlarına oranla boylarının küçük kaldığını gözlemlemiştir. Bu çocuklar davranışsal olarak da Apathie ile ifade edilen, yani güncel bir ifadeyle öğrenilmiş çaresizliğe yakalanmaktadırlar. Spitz bu durumu çocukların psikolojik durumlarına bağlamıştır. Ancak daha sonra, küçük kalmanın özellikle çocukluk dönemindeki yetersiz uykuyla ilgili olduğu, ilk derin uyku evresinin kesintiye uğramasının büyüme hormonunun salgılanmasını engellediği tespit edilmiştir. Yaşıtlarına göre fiziki gelişimleri daha zayıf olan bu çocuklar sürekli ve sevgi dolu bir ortama alındıklarında kısa bir süre içerisinde akranlarını yakaladıkları görülmüştür.
Bu örnek gelişimin, psikolojik ve sosyal ortam ile hormonal sistem ve uykunun bir kombinasyonu olduğunu göstermektedir.

AİLE TERAPİSİ - REHABİLİTASYON - ÖZEL EĞİTİM
aile terapisi ve rehabilitasyon

Bu nedenledir ki aile terapisi, sadece üniversitelerde okutulan bir bölüm veya çevremizde duyduğumuz popüler bir kavram olmak yerine aile içi stresin azaltılması ve daha sağlıklı bireylerin yetiştirilmesi için kaçınılmaz bir terapi yöntemidir.Bu açıdan rehabilitasyon ve özel eğitim merkezleri ile iletişime geçmek ana ekseni çocuk psikolojisi olan uzmanların yorumuyla aileler için daha faydalı olabilmektedir. sonuç olarak aile yaşayan , soluk alan bir organizmadır ve bu organizmaya yaklaşımın , hücreleri yani çocukları iyi tanıyan uzmanlar tarafından tanı konulması ve tedaviye geçme stratejisinin belirlenmesi daha doğru bir yaklaşım biçimi olabilir . Derinçocuk rehabilitasyon ve özel eğitim kurumları ile iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz, sevgilerle…

 

Anasayfa

Otizm

Dikkat eksikliği

Asperger sendromu

Disleksi

 

 

İlk yorum yapan siz olun

Call Now ButtonCanlı Destek
%d blogcu bunu beğendi: