ÖZEL DERİN ÇOCUK ÖZEL EĞİTİM VE REHABİLİTASYON RESMİ SAYFASI - GİRİŞ

Okul başarısızlığına karşı ebeveynlerin yapabilecekleri

Her çocuğun hayata atıldığı ilk an, okula başladığı andır. Çocuklar okula başladıkları günden itibaren hayatlarında daha önce hiç görmedikleri zorluklarla mücadele etmeye başlarlar. Bunun sonucunda, kimi zaman zorlanan çocuklar başarısız sonuçlar elde edebilirler.

Eğitim hayatlarının ilk senelerinde elde edecekleri alışkanlıklar, tüm eğitim hayatları boyunca etkili olmakta. Bu yüzden çocuklarda okul başarısızlığı farkedildiği andan itibaren, öncelikle aile tarafından motive edilmeli, eğer yeterli gelmezse profesyonel destek alınmalıdır.

Okul hayatı başlamadan önce arkadaşları ve ailesiyle vakit geçiren çocuklar, başarı ve başarısızlık kavramlarıyla ilk kez okulda tanışırlar. Bu kavramlar, kimi zaman hayatları boyunca unutamayacakları içsel travmalara sebep olabilir. Bunun en temel sebebi okul hayatında başarısızlıktır.

Ebeveynler çocuklarını korumak ve daha iyi bir okul başarısı elde etmelerine yardımcı olmak için mutlaka çocuklarını motive etmek zorunda.

Çocuğunuz ile iletişim kurun. Çocuklar okula başladıktan sonra, doğal olarak aileden uzaklaşma ve kopma eğiliminde olurlar. Bunun sonucunda, ebeveynler ile iletişimleri kopar ve iletişime daha kapalı hale gelirler. Bunu engellemenin en güzel yolu, her zaman destekleyici ve anlayışlı bir ebeveyn olmaktan geçer. Okul başarısızlığına karşı ebeveynlerin yapabileceği en temel müdahale, çocuk ile iletişim içerisinde olmak.

Çocuğunuza her zaman gününün nasıl geçtiğini, arkadaşları ile ilişkilerini, yaşadıklarını sorarak, bunları sizinle paylaşmaya teşvik etmeniz, çocuğunuzun sizinle iletişim kurmaya daha açık olmasını sağlayacaktır.

Öğretmenleri ile görüşün. Okul başarısızlığı pek çok sebepten kaynaklanabilir. Kimi zaman arkadaş çevresi, kimi zaman çocuğunuzun psikolojisi veya bambaşka bir şey olabilecek bu sebepleri anlamanın bir başka yolu da öğretmen ile iletişimde olmak. Eğitim hayatı başlayan bir öğrenciyi, ailesinden çok öğretmeni görmekte. Bununla birlikte, çocuğunuzun öğretmeni çocuğunuzla çok daha aktif bir iletişim içerisinde bulunur. Öğretmen ile iletişim halinde olmanın sorunları belirleme ve başarısızlığı çözmenin önemli adımlarından olduğunu unutmayın.

Dikkat eksikliği belirtilerini gözlemleyin. Kimi zaman okul başarısızlığının nedenleri çocuğunuz tarafından da anlamlandırılamayabilir. Bu yüzden çocuğunuzu her zaman gözlemlemeniz ve değişimleri farketmeniz çok önemli. Çocuğunuzun psikolojisinin düzgün olduğuna, herhangi bir stres içerisinde olup olmadığına, dikkat eksikliği yaşayıp yaşamadığını takip etmeniz önemli bir detay.

Eğer bu tarz bir belirti ile karşılaşırsanız, sorunu bir an önce çözüme kavuşturmak için profesyonel destek almanız gerekebilir.

Beslenmeye dikkat edin. Yediklerimiz, ister istemez davranışlarımız üzerinde etki yaratır. Mümkün olduğu kadar dengeli ve doğal bir beslenme programı, beyin aktivitelerine katkı sağlaması sayesinde, çocuğunuzun okul başarısızlığını engelleme konusunda da etkili olabilir.

Ebeveyn olarak, çocuğunuzun yeteri kadar vitamin aldığına, dengeli bir beslenme programı olduğuna emin olmanız gerekli.

Tüm bunların dışında, bir ebeveyn olarak çocuğunuzla aranızdaki ilişkinin, herhangi bir kimsenin kurabileceği bir ilişkiden çok daha üstün olduğunu unutmayın. Çocuğunuzu en iyi siz tanıyabilirsiniz, biraz daha dikkat ve ilgi ile, başarısızlığın nedenini rahatlıkla anlayabilmeniz ve bu sorunu çözebilmeniz mümkün.