ÖZEL DERİN ÇOCUK ÖZEL EĞİTİM VE REHABİLİTASYON RESMİ SAYFASI - GİRİŞ

Okul başarısızlığını engellemek için çocuklara nasıl yaklaşmak gerekli

Bir çocuğun eğitim hayatında göstereceği performans, tüm kariyeri boyunca karşısında çıkabilecek fırsatları da şekillendirecektir. Eğitim hayatının başladığı ilk yıllardan itibaren, dikkatli ve başarılı bir öğrenci olarak devam eden bireyler, kariyerlerinde de hızlı bir yükseliş elde edecektir.

Ebeveynler, çoğu zaman çocuklar anlayamasa da, çocuklarının eğitim hayatları boyunca başarılı olmalarının ne kadar büyük bir gereklilik olduğunun farkında. Bu yüzden çocuklarının okul başarısızlığı ile karşı karşıya kalmaması için alınması gereken önlemleri bilmek, bunları uygulamak çok önemli.

Ancak, her ne kadar ebeveyn yardımı ve müdahalesi de olsa, çocuğun bu durumu farketmemesi, dikkate almaması halinde okul başarısızlığı kaçınılmaz olacaktır.

Ebeveynler çocuklarının başarılı olması için kendilerine düşen payı gerçekleştirdikten sonra, çocukların da buna göre hareket etmesi çok önemli. Bunu nasıl sağlayacağınızı bilmek ise, bir ebeveynin en büyük önceliği olmak zorunda.

Çocuğunuzla her zaman iletişim halinde olun. Okul başarısızlığının önüne geçmek için temelde yapmanız gereken şey, çocuğunuzla güçlü iletişim bağları kurmak. Çocuğunuzu ne kadar iyi anlarsanız, onun neden sizi dinlemesi ve söylediklerinizi yapması gerektiğini o kadar iyi anlatabilirsiniz.

Ergenlerde ve çocuklarda görülen otoriteye karşı gelme, aile ile iletişime kapanma durumlarının önüne geçmek, ancak çocuğunuz ile her zaman iyi iletişim hatlarına sahip olmanız ile mümkün. Bu iletişimin ne kadar kırılgan olabileceğini unutmayın, mutlaka onu anladığınızı ve empati kurduğunuzu hissettirin.

Çocuğunuza yetişkin gibi davranın. Ebeveynlerin çocuk yetiştirirken yaptıkları hatalardan en yaygını, çocuklara bir yetişkin gibi davranmamak. Belli bir yaştan sonra, özellikle ergenlik döneminde, çocuklar saygı görmeyi ve bir yetişkin gibi davranılmayı isterler. Çocuğunuzla konuşurken onun fikirlerine saygı duymanız, hatta mümkünse verdiği fikirleri hayatınızda uygulamanız, çocuğunuzun size olan bakış açısını değiştirecektir.

Size karşı saygı duyduğu sürece, sizin söylediklerinizi gerçekleştirmek için çaba gösterecektir. Okul başarısızlığını engellemek için çocuklara her zaman dikkatli ve saygılı davranmak önemli bir gereklilik.

Çocuğunuzun özel hayatına saygı duyun. Koruma içgüdüsü sebebiyle, bir ebeveyn olarak çocuğunuzun hayatında olan biten her şeyi öğrenmek istiyor olabilirsiniz. Fakat çocuğunuzun da bir birey olduğunu unutmayın. Çocuğunuzun size saygı duyması için en önemli sebep, sizin ona saygı göstermenizdir.

Çocuğunuzun sırları olabilir, gizlemek istedikleri olabilir. Bunları incelemek veya ondan gizli öğrenmek yerine saygı duymanız gerekli. Bunu yaptığınız zaman, size karşı güveni artacak olan çocuk, verdiğiniz tavsiyelere de aynı ölçüde güvenecektir.

Arkasından gizli gizli eşyalarını karıştırdığınızı farkeden çocuğunuza verdiğiniz öğüt hiçbir işe yaramayacağı gibi, tam ters etki göstererek, okul başarısızlığına, hatta kötü alışkanlıklara bile itebilir. Bu yüzden her zaman çocuğunuzla olan ilişkilerinizde karşılıklı güveni koruyun.

Ebeveyn olarak her daim başarılı olmasını istediğiniz çocuğunuzun okulda başarısızlıklar yaşaması, çocuktan çok sizi strese sokuyor olabilir. Bu stres kimi zaman yanlış adımlar atmanıza sebep olabilir. Bu nedenle, her zaman sağduyulu olarak, çocuğunuzla empati yaparak iletişim kurmanız gerekli. Okul başarısızlığı kimi durumlarda yalnızca çocuktan kaynaklı değil, ailenin etkisi ile de ortaya çıkıyor olabilir.