ÖZEL DERİN ÇOCUK ÖZEL EĞİTİM VE REHABİLİTASYON RESMİ SAYFASI - GİRİŞ

Down sendromlu çocuk sahibi olan ebeveynlerin yapması gerekenler

Down sendromu, genellikle belli seviyede öğrenme güçlüğüne ve fiziksel belirginliklere neden olan genetik bir sorun. Down sendromu ilk bakışta korkutucu gelse de, uygun terapiler ve tedaviler ile kolaylıkla kontrol altına alınabilen, down sendromlu bireyin hayatını ikame edebileceği seviyelerde eğitim almasına olanak sağlayan bir durumdur.

Down sendromlu çocuk sahibi olan ebeveynlerin kafalarında, doğal olarak pek çok soru işareti oluşuyor. Merak etmeyin, down sendromlu çocuğunuzun tüm hayati fonksiyonları yerinde ve gayet normal çalışıyor. Doğumdan sonra, down sendromu teşhis edildikten sonra öncelikli olarak doktorunuza danışmanız ve tavsiyelerini dinlemeniz gerekiyor, en temel yönlendirmeleri doktorunuzdan edindikten sonra hayatınızın sonraki dönemi için hazırlık yapmalısınız.

Sık sık doktorunuzla görüşmeli ve kontrolleri aksatmamalısınız.

Çocuğunuz her ne kadar sağlıklı olsa da, belli bir yaşa kadar yine de sıklıkla gözlemlenmesinde fayda var. Bu yüzden mümkün olduğu kadar doktor randevularınızı ve kontrollerinizi aksatmamanız gerekli.

 Profesyonellerden destek almak isteyebilirsiniz.

Hem kendiniz için hem de down sendromlu çocuğunuz için faydalı olacak pek çok profesyonel meslek grubu mevcut. Özellikle rehabilitasyon merkezleri, psikologlar ve çocuk gelişim uzmanlarından gerekli zamanlarda destek almaktan çekinmeyin.

Down sendromlu bir çocuğun ebeveynleri olmak zaman zaman yalnız hissetmenize, kendinizi güçsüz hissetmenize sebep olabilir. Bu düşünceleri aklınızdan çıkarın ve mutlaka bir rehabilitasyon merkezinden konu hakkinda bilgi alin.

Hem çocuğunuzun kendini yalnız hissetmemesi için sosyalleşme imkanı sunacak, hem de size psikolojik olarak yardımcı olacaktır. Aynı zamanda pek çok tecrübeli insandan tavsiye alabilme imkanınız da bulunuyor.

 

Bol bol bilgi edinin.

Down sendromlu bir çocuğun ebeveyni olmak, sıradan bir çocuğa kıyasla çok daha fazla ilgi ve bilgi gerektirmekte. Onu en doğru şekilde yetiştirebilmek için mutlaka edinebildiğiniz kadar bilgi edinmelisiniz.

Down sendromu ile ilgili pek çok kaynağa internette ulaşabilirsiniz. Bu kaynakların çoğunluğu ücretsiz ve fazlasıyla kaliteli. Bunun yanısıra, down sendromlu çocuk yetiştirme ile ilgili çok sayıda kitap ve yayın bulunabilmekte.

 Sosyal hayattan kopmayın

Hem kendinizin hem de çocuğunuzun sosyal hayattan kopmasına izin vermeyin. Parka gidin, yürüyüşe çıkın, etkinliklere katılın. İlk kez down sendromlu bir çocuk sahibi olan ebeveynler genellikle bu sürecin başlangıcında, kendilerini yalnız hissederek, dış dünyaya kendilerini kapatmakta. Bunun olmasına izin vermeyin.

 Kendinize vakit ayırmayı unutmayın

Çocuğunuz çok vaktinizi alıyor olabilir. Down sendromlu bir çocuğun ebeveyni olmak elbette çok fazla vaktinizi alacaktır. Ama ona olan sevginizin kendi yaşantınızı unutturmasına izin vermeyin. Kişisel ihtiyaçlarınız için vakit ayırın, tek başınıza sinemaya gidin, kısa tatillere çıkın.

Down sendromlu çocuğa sahip olmanın bambaşka bir deneyim olduğunu siz de anlayacaksınız. Bu duruma ne kadar hazırlıklı olursanız, ne kadar çok bilgi sahibi olursanız, o kadar rahat bir hayat geçirirsiniz. Her ne yaparsanız yapın, mutlaka kendinize vakit ayırın ve bol bol bilgi edinin.