ÖZEL DERİN ÇOCUK ÖZEL EĞİTİM VE REHABİLİTASYON RESMİ SAYFASI - GİRİŞ

Disleksi tanisi alan çocuklarin ebeveynleri nelere dikkat etmelidir

Disleksi tanisi alan bir birey, çocukluktan itibaren okuma ve anlamada güçlük çekmektedir. Özellikle okuma ve buna bağlı bir öğrenme bozukluğu olmasından kaynaklı, çocuklarda çoğu zaman okul çağına gelene kadar farkedilememekte.

Disleksi tanisi alan bir çocuk yetiştirmek, başlı başına bir yolculuk. Disleksiden muzdarip bir çocuk, ebeveynleri ve eğitmenleri tarafından düzgün yönlendirilirse, bu hastalığı çok rahat atlatarak, kontrol altına alabiliyor. Albert Einstein gibi pek çok disleksili bilim adamını düşünürseniz, disleksinin aslında korkulacak bir şey olmadığını, yalnızca zahmetli olduğunu anlayabilirsiniz.

Disleksi tanisi alan çocuğunuza yardımcı olmak için her şeyden önce, bu durumun yol açtığı sonuçları net şekilde anlamanız gerekmekte. Çocuğunuzun ne gibi bir sorunla karşı karşıya kaldığını anlamadan ona hiçbir şekilde yardım edemezsiniz.

Çocuğunuzla empati kurun. Bu çocuklar, eğitim hayatının en başından itibaren, büyük bir olasılıkla, çeşitli zorluklarla karşılaşacaktır. Bunların en başında, okulda diğer arkadaşlarından daha yavaş temel okuma yazmayı kavraması gelmekte.

Çocuğunuzla empati kurarak, onun neler hissedebileceğini, hissettiğini anlayın. Bunu anladığınızı ve onun aslında diğerler çocuklardan farklı olmadığını anlatın. Disleksinin, üstesinden gelebileceği bir problem olduğunu öğreterek, daha fazla gayret göstermesi için motive edin.

Çocuğunuzu okumaya motive edin. Disleksi tanili çocuk yetiştiren bir ebeveynin yapması gereken temel şey, her koşulda, her zorluğa rağmen, çocuğuna okuma isteğini aşılama gerekliliğidir. Çocuğunuzu okumaya ve yazmaya motive edebilecek materyaller edinin ve bunları sık sık onunla birlikte kullanın. Hem yanında olarak destek olabilir hem de onu okumaya yönlendirebilirsiniz.

Tüm bunları oyunlaştırarak, başardığı zaman çikolata, şeker gibi ödüller vererek, belli bir noktayı atladığında ve büyük bir başarı kazandığında, çok istediği bir eşyayı hediye ederek çok daha fazla motive olmasını sağlayabilirsiniz.

Harfleri/rakamları günlük hayattaki seslerle bağdaştırmasını sağlayın. Disleksi tanisi alan çocuklar, harfleri veya rakamları tam olarak anlayamadıkları için bunları öğrenmekte ve kullanmakta güçlük çekerler. Çocuğunuzun günlük hayattta karşısına çıkan sesleri belli harflerle bağdaştırmasını sağlayabilirseniz, harfleri öğrenmesini kolaylaştırabilirsiniz. Örneğin, “A” harfini, “kapı zili” ile ilişkilendirip, çocuğunuza her kapı çaldığında “Ne oldu ? Nasıl yazılıyordu ?” sorularını sorarak, harflerin yazımını ve anlamlarını daha rahat kavramasını sağlayabilirsiniz.

Disleksi tanisi alanlar için hazırlanmış mobil uygulamaları kullanın. Teknolojinin nimetlerinden yararlanın. AppStore ve GooglePlay üzerinde, disleksiler için hazırlanmış pek çok uygulamayı bulabilirsiniz. Bu uygulamalar, sesleri rakam veya harflerle bağdaştırarak, çocuğunuzun öğrenmesini kolaylaştırmayı hedefliyor.

Disleksi tanisi alan bir çocuk yetiştirmek kimi zaman çok zor olsa da, bunun en önemli noktası, çocuğunuzla ilişkilerinizin sağlam olmasından geçiyor. İyi bir ebeveynlik yaparak, içten bir sevgiyle çocuğunuza yardımcı olursanız, disleksinin etkilerini çok kolay kontrol altına alabilir ve hayatının çok daha rahat geçmesini sağlayabilirsiniz. Çok fazla destekleyici araştırma yapılmamış olsa da, disleksili çocukların diğer çocuklara kıyasla çok daha gelişmiş bir algı kapasitesi olduğunu kanıtlayan deneyler mevcut. Çocuğunuzun ne gibi sonuçlar elde edeceği sizin elinizde, tüm bunların dışında, profesyonel destekten de her zaman faydalanmanızı tavsiye ederiz.