ÖZEL DERİN ÇOCUK ÖZEL EĞİTİM VE REHABİLİTASYON RESMİ SAYFASI - GİRİŞ

Disleksinin belirtileri nelerdir

Disleksi çoğu ebeveyn tarafından eğitim çağı başlayana kadar farkedilememekte. Bunun temel sebebi, disleksi belirtilerinin şiddetinin ve çeşitlerinin çocuktan çocuğa fazlasıyla değişkenlik göstermesi. Ancak ortak olarak, tüm disleksi hastalarında okuma ve hecelemede güçlük gözlemlenmekte. Bunun dışında, kimi disleksi türlerinde matematik gibi alanlarda da zorlanmaya rastlanabiliyor.

Hekimler, genelde disleksi belirtilerini belirtirken yaş gruplarına göre gruplamakta. Bu sayede, çocuğunuzda hangi dönemlerde hangi belirtilerin izlenmesi gerektiğini daha net anlayabilirsiniz.

Okul öncesi çağda disleksi belirtileri

 İki kelimenin kafiyeli olup olmadığını anlamada güçlük. Disleksi tanisi alan çocuklar kelimelerin temel yapılarını anlayamadıkları için, kafiyeleri tanımakta da güçlük çekerler.

Konuşurken sesleri kelimeye çevirmede zorlanma. Çocuğunuz ilk kelimelerini söylerken, kelimenin başlangıç sesinden sonra takılıyor, duraklıyor veya kelimeyi tamamlamakta zorlanıyorsa, bu durum disleksi belirtileri arasında gösterilebilir.

Yeni kelimeler öğrenmede güçlük çekme. Bu durum küçük yaşlarda gayet normal karşılansa da, okul öncesi eğitim çağına gelmiş çocukların yeni kelimeler öğrenmede güçlük çekmesi bir disleksi belirtisi olarak kabul edilmekte.

 Harfleri tanımada ve seslerle ilişkilendirmede zorluk çekme. Kitaplarda, dergilerde karşılaştığı harfleri tekrar tanımakta ve “A” gibi basit seslerle ilişkilendirmekte güçlük çekiyorsa, çocuğunuzda disleksi belirtileri görülmektedir.

Okul öncesi çağda disleksi belirtileri, ilerleyen yaşlarda olduğu kadar ayırt edici olmayabilir. Ancak bu belirtilerle karşılaşmanız durumunda bir profesyonele danışmanızda fayda var. Erken teşhis ve rehabilitasyon, disleksinin kontrol altına alınmasında kolaylık sağlamakta.

 İlkokulda disleksi belirtileri

 Bir kelimenin ortasındaki harf çıkarıldığında kelimeyi söylemekte güçlük veya birkaç sesten kelime oluşturmakta zorlanma. İlkokul çağındaki çocuklarda hekimlerin ilk baktıkları belirti, kelimelerden ses çıkarıldığında okuma zorluğu oluşup oluşmadığı olmakta. Örneğin, “disleksi” kelimesinden “-leks” kısmını çıkartıp “dissi” sesini okumakta zorlanmak önemli bir disleksi belirtisi olarak kabul edilmekte.

Basit zamirleri hatırlayamama. Ben, sen, o, bunlar, gibi basit zamir sözcüklerini hatırlamakta güçlük çekilmesi disleksi belirtileri arasında gösterilir.

Sözcükleri hecelerine ayırmada güçlük çekme. Zayıf bir belirti olsa da, hekimler tarafından hecelere ayıramama, zorlanma, disleksi belirtileri arasında kabul edilmektedir.

Harf içeren matematik problemlerinde zorlanma. Çok basit seviyede bile olsa, disleksi hastaları, harf içeren matematik problemlerinde güçlük çekebilirler. Örneğin “1 + x = 2” işlemi.

 Disleksi hastalığının ilkokul çağındaki belirtilerini anlamak, okul öncesi belirtilerine göre çok daha kolay olsa da, yine de dikkatli bir şekilde gözlemlemek gerekiyor.

 Ortaokul seviyesinde disleksi belirtileri

 Hecelemede sık hata yapma. Bir kelimeyi hecelerine ve harflerine ayırırken sıklıkla hata yapmak bir disleksi belirtisidir.

 Cümleleri ve paragrafları sıklıkla tekrar etmek. Bir yazı okurken, özellikle sesli okumalar sırasında, cümleleri ve paragrafları sıklıkla tekrar okumak disleksi belirtilerinden en ayırt edicilerinden kabul edilmekte.

 Konuşmaya kıyasla okumada zorlanma. Disleksi hastalığının belirtilerinden bir diğeri, konuşma sırasında akıcı ve yeterli olsa da, aynı metni okuma veya yazma esnasında zorlanma olarak gösterilmekte. Bu en ayırıcı belirti olarak kabul edilmekte.

            Ortaokul seviyesi, disleksi hastalarının büyük çoğunluğunun tespit edilemeden geçirdiği en son eğitim seviyesidir. Genelde ortaokul seviyesinde disleksi belirtileri çok belirginleşir ve farkedilir.

  Lise seviyesinde disleksi belirtileri

 Sesli okumalar sırasında bazı kelimeleri atlama. Kısa seslere sahip kelimeler veya bağlaçlar, disleksi hastaları tarafından sesli okumalar esnasında sıklıkla atlanır.

 Eğitim seviyesine göre okumada güçlük. Lise seviyesine kıyasla daha zorlanarak ve takılarak okuma, en farkedilir disleksi belirtileri arasında kabul edilir.

Şıklı soruları boşluk doldurma sorularına kıyasla çok daha fazla tercih etmek. Öğrenciler için çoğu zaman tek başına ayırıcı bir belirti olmasa da, disleksi tanisi alanlarda şıklı soruları, diğerine kıyasla ne kadar kolay olursa olsun, şıklı olanı tercih etme eğilimi görülmekte.

            Disleksi belirtileri genellikle en geç ortaokul seviyesinde farkedilir seviyeye gelerek tedavi edilir. Ancak farkedilemeyen disleksi belirtilerini lise seviyesinde çok daha net anlamak mümkün olmakta.

            Disleksi yalnızca bir öğrenme bozukluğu değil, her yaşta ve her dönemde farkedilebilecek bir problem. Bu nedenle her çağda disleksiye rastlanabilir, kimi vakalarda ellili yaşlarda farkedilen disleksi gözlemlenmiştir.