ÖZEL DERİN ÇOCUK ÖZEL EĞİTİM VE REHABİLİTASYON RESMİ SAYFASI - GİRİŞ

Disleksinin nedenleri ve yardımcı olabilecek profesyoneller

İnsan beyninin ne kadar karmaşık bir yapıda olduğunu herkes tarafından biliniyor. Günümüz tıp biliminde bile, halen beynimizin bazı kısımlarının işlevleri tam olarak bilinmemekte ve görüntülenememekte. Her geçen gün beynin yeni bölümleri ve fonksiyonları keşfedilmekte.

Beyin hakkında bu kadar az şey bilirken, disleksi gibi karmaşık bir durumun sebepleri tam ve net olarak bilinemiyor. Ancak disleksi üzerine yapılan araştırmaların sonuçları, bu durumun bazı olası sebeplerine ışık tutmakta.

  • Kalıtım ve Genler

           Disleksi hakkında bazı araştırmalar, disleksinin sık sık aileden çocuğa kalıtsal yoldan geçtiğini ortaya koyuyor. Disleksinin genetik olarak aktarıldığının en önemli göstergelerinden bir tanesi, birden fazla çocuğu olan ailelerde, %40’lık bir oranda, her kardeşte disleksiye rastlanıyor olması.

Disleksinin anne ve babadan çocuklara aktarılma oranı ise %49. Araştırmaların disleksinin hangi genler nedeniyle oluştuğu konusunda net bir sonucu olmasa da, yeni bir dil öğrenme ve konuşma ile bağlantılı genler nedeniyle oluşma ihtimali yüksek olarak görülüyor.

  • Beyin anatomisi ve aktivitesi

           Disleksili bireyler üzerinde yapılan beyin aktivite taramalarında, normal bireylere göre farklı aktiviteler gözlemlenmiş. Yapılan araştırmalarda, beynin sol lobunda bulunan, okuma ile ilgili aktivitelerin yaşandığı bölümde daha az hareket farkedilmekte.

Disleksinin nedenleri üzerine yapılan çalışmalardan bazıları, aslında disleksinin beynin aktivite zayıflığından kaynaklanmadığını, tam aksine bir yorumlama bozukluğu olduğunu ifade ediyor. Ancak sebepleri net olarak bilinmediği için doğruluğu veya yanlışlığı konusunda kesin görüşler mevcut değil.

Disleksi tanisi alan çocuklarla yapılan araştırmalarda, farklı terapiler ve öğrenme methodlarıyla, disleksinin etkilendiği bölgenin anatomisinin değiştiğini ve daha aktif olduğunu belirten deney raporları da bulunmakta.

Bunun dışında, İngiltere’de yapılan son dönem araştırmalarında, zayıf kanıtlarla ortaya konan, disleksinin bebeklikten alınan fiziksel darbe veya anne karnında yetersiz solunum gibi sebeplerden dolayı oluşabileceği ihtimali de bulunmakta.

Bilim insanları disleksi hakkında her geçen gün yeni bilgiler edinmeye devam ediyor. Henüz net bilemesek de, ilerleyen senelerde disleksinin nedenlerini tam olarak anlayabileceğiz.

Disleksi ile ilgili size kim yardımcı olabilir ?

           Disleksi kompleks bir durum olduğu için, bu durumla ilgili size yardım edecek pek çok uzman var. Oral patologlar ve çocuk nöropsikiyatrları gibi tıp uzmanlarının yanısıra, çocuk psikologları, okuma uzmanları, özel eğitim öğretmenleri gibi profesyoneller de disleksi için çocuğunuza yardımcı olabilir.

Disleksi ilgi ve motivasyon isteyen bir durum olduğu için, rehabilitasyon sürecini mutlaka yakından takip etmeniz gerekli. Uzmanların destekleri ve tavsiyelerine uyarak, uyguladıkları tedaviyi destekleyici aktiviteleri evinizde uygulamanız, tedavi sürecinin başarılı olmasında büyük katkı sağlayacaktır.

Disleksi tanisi alan çocuğunuzun eğitimini uzmanlar eşliğinde vermeniz çocuğunuzun psikolojisi açısından faydalı olacaktır. Öğrenim güçlüğü çeken çocuklar, eğitim hayatına çok çabuk küsme eğilimindedir. Bu nedenle, onlara uygun hızda ilerleyen bir başlangıç eğitimi en verimli seçim.