ÖZEL DERİN ÇOCUK ÖZEL EĞİTİM VE REHABİLİTASYON RESMİ SAYFASI - GİRİŞ

Otizm Nedir ?

Otizm bozuklukları (ASD), sosyal etkileşim zorlukları, iletişim zorlukları ve tekrarlanan davranışlarda bulunma eğilimi ile karakterize edilir. Bununla birlikte, semptomların şiddeti, bu üç temel alanda değişir. Otizmin temel semptomlarına genellikle diğer tıbbi durumlar ve zorluklar eşlik etmektedir. Bunların da, şiddeti geniş ölçüde değişir. Otizm, genellikle yaşam boyu devam eden  bir durum olsa da, tüm çocuklar ve yetişkinler, semptomları azaltabilen müdahalelerden ya da terapilerden yararlanabilirler. Müdahaleye en kısa zamanda başlanması durumunda, otizm sendromu tamamen geçmese de daha az etki gösterir.

 Bebekler, seslere yönelerek, parmağınızı kavrayarak ve hatta 2 ila 3 aylıkken gülümseyerek bir şekilde sizinle iletişime geçerler. Buna karşılık, otizmli çocukların çoğu, insanlarla iletişim zamanı güçlük çekmektedirler.  8 ila 10 aylıkken, otizmli birçok bebek, isimlerine cevap vermeme, insanlara olan ilginin azalması gibi bazı belirtiler gösterirler. Yürüme çağında, otizmli birçok çocuk, yaşıtları ile oyun oynamakta zorluk çeker, başkalarının eylemlerini taklit etmez ve yalnız oynamayı tercih ederler. Ebeveynlerinin öfke ya da şefkatlerine de, alışılmış yollarla tepki vermeyi başaramazlar.

 Yapılan araştırmalara göre, otizmli çocukların ebeveynlerine daha çok bağlı oldukları görülmektedir. Ancak bu sevgilerini ifade etme şekilleri, daha farklı olabilir. Otizmli çocuklar ve yetişkinler, başkalarının ne düşündüklerini ve hissettiklerini yorumlamada zorluk çekerler. Gülümseme ya da yüz buruşturma gibi tepkiler onlar için çok az anlam ifade eder. Otizmli kişiler, onlara şaka karışık temas edilmesi durumunda, iyi niyyetli olsa da bunu ürkütücü bulabilir veya hiç tepki vermeyebilirler.

Hareketleri ve yüz ifadelerini yorumlama yeteneğine sahip olmadıkları için toplum onlara garip ve şaşırtıcı gelebilir. 3 yaşına geldiğinde çoğu çocuk artık konuşur ve bu şekilde iletişim kurabilir. Ancak otizimli çocuklarda durum aynı değildir. Otizmli çocuklar, konuşmayı çok geç öğrenirler ve bazen de hiç konuşmazlar. Ancak zamanında uygulanan tedaviler, otizmli çocukların gelişimine faydalı olur.

Olağandışı tekrarlanan davranışlar ve kısıtlı bir faaliyet alanına girme eğilimi, otizmin bir diğer temel belirtisidir. Ortak tekrarlanan davranışlar, el çırpma, sallanma, zıplama ve dönme, nesneleri düzeltme ve sesleri, sözcükleri veya sözcük öbeklerini tekrarlama şeklinde görülür.